Banka často po žadateli o hypoteční úvěr požaduje sjednání dalších bankovních produktů. Které to jsou?

Běžný účet

Většinou bývá bankou požadováno vedení běžného účtu a jeho aktivní využívání. Někdy banka požaduje i minimální počet trvalých příkazů či obratů na účtu. Proto nezapomeňte každý měsíc na účet převést obnos, který banka vyžaduje pro nulové či nízké poplatky za vedení účtu. To abyste neplatili poplatky a vždy měli i na splátku hypotéky.

Pokud vůbec umožní vzít si úvěr bez sjednání běžného účtu, úroková sazba bývá pak o cca 0,5% vyšší. To se nevyplatí, neboť u milionového úvěru je pak měsíční zatížení o cca 160 Kč vyšší. Většina bank dnes nabídne k hypotéce vedení účtu zdarma, takže otevřít si u ní účet vyjde levněji.

Kreditní platební karta

Její sjednání přináší slevu nejčastěji okolo 0,1%, tedy na milionové hypotéce úspora řádově 50 Kč měsíčně. V současné době, kdy lze využít bezúročné období čerpání a splátky se obejdou bez jakýchkoli dalších nákladů, se karta vyplatí.

Kreditní kartou pouze plaťte v obchodech. Výběr z bankomatu je velmi drahý. Placené nákupy v daném měsíci vždy splaťte v průběhu bezúročného období, nejlépe si nastavte inkaso, ať si to nemusíte hlídat. V opačném případě zaplatíte bance na úrocích řádově úrok z dlužné (vyčerpané) částky okolo 25% p.a.


Příklad:
Manželé Novotní vyřizují hypotéku 1 milion korun. Základní úroková sazba jejich banky činí 2,59% na 30 let splatnosti a 10 let fixačního období – splátka 3 999 Kč měsíčně.
Banka jim však ještě nabídla slevu 0,1% z úrokové sazby za předpokladu, že si zřídí k účtu i kreditní kartu. Pak jim spočítali splátku hypotéky na 3 947 Kč při úroku 2,49%, tedy celkem o 52 Kč měsíčně méně.

Při třicetileté splatnost hypotéky za neměnných podmínek vychází
úspora 0,1% na úroku za otevření kreditky na částku 52 Kč měsíčně,
tedy 624 Kč ročně a za celou dobu by uspořili 18 720 Kč.

Závěr: Vyplatí se jim tedy spíše nižší úrok s kreditkou.
Pokud ovšem vždy splatí čerpané finance v termínu!

Debetní platební karta

Debetní kartu tak jako tak k účtu potřebujeme, asi proto banky za tento druh platební karty nic nesleví.

Tip: Některé banky vám nabídnou spolu s debetní platební kartou i cestovní pojištění do zahraničí. Často se tento typ pojistky vztahuje i na spolucestující manželku/manžela a nezletilé děti.

Podívejte se, jakým kurzem si v zahraničí můžete z bankomatu vybrat cizí měnu a za jaký poplatek. Existují možnosti mít kurz cizí měny výrazně lepší, než doma v soukromé směnárně. Také poplatek za výběr může být nulový. V některých případech je dokonce jedno, zda vybíráte s bankomatu vaší banky, nebo z libovolného jiného.