Doba klasických píchaček a evidence docházky v „papírové“ podobě je dávno pryč. Alespoň si to myslí stále více firem, které postupně přechází na moderní systémy na bázi čipů. Chcete-li své podnikání posunout na další úroveň a vést společnost efektivněji než doposud, neměli byste s implementací elektronického docházkového systému zbytečně meškat. Navíc nejde jen o samotnou docházku, ale i o související oblasti – aplikace jsou navrženy tak, aby mohly vzájemně sdílet potřebná data a ještě více vám tak usnadnit každodenní práci.

Jak poznáte, co je pro vaši firmu ideální?

Vybrat si správného dodavatele systému evidence docházky není snadné. Na trhu jich je poměrně dost, ale všechny rozhodně nelze označit za kvalitně provedené. Případně vám daná varianta nemusí vyhovovat z jiných důvodů, a proto byste si měli předem ujasnit několik základních věcí. K nejdůležitějším kritériím patří:

  • počet zaměstnanců,
  • volba zodpovědného pracovníka (tzn., kdo bude dále zpracovávat),
  • požadavek na dílčí, nebo naopak komplexní řešení,
  • způsob ukládání dat (vlastní server / docházka v cloudu),
  • typ čtečky (magnetická/čipová karta, čtečka otisků prstů).


Jakmile budete mít jasno ve výše uvedených oblastech, můžete se pustit do hledání dodavatele, který vám poskytne řešení na míru vašich požadavků. Pamatujte, že přizpůsobit by se měl docházkový systém vaší firmě a nikoliv naopak.

Co byste neměli podcenit?

Účelem docházkového systému je kontrola pracovní doby zaměstnanců a efektivní zpracování údajů. Nezapomeňte však ani na zaměstnance, kteří mají ze zákona právo na seznámení se s pracovním rozvrhem. Hledejte proto systém, v rámci kterého mohou zaměstnanci kdykoliv přistupovat k potřebným informacím. Ušetříte čas jim i sobě.

Jaký typ čtečky je nejlepší?

Výběr čtečky je jedním z rozhodujících kritérií. Ale která technologie je pro vaše účely nejkomfortnější?

Nejméně praktické jsou magnetické karty. V posledních letech jsou na ústupu, a to především z důvodu poměrně nízké životnosti magnetického proužku.

Mnohem praktičtější jsou přístupové systémy na čipy a čtečky, které umí komunikovat také s mobilními telefony prostřednictvím technologií Bluetooth a NFC.

Jednou z možností je i čtečka otisků prsů, ovšem ta se pro většinu společností jeví jako zbytečně nákladná.

Systém musí respektovat přísné zákony

Jedním z často probíraných témat je GDPR (nařízení o ochraně osobních údajů). Na ochranu osobních údajů byste při výběru docházkového systému rozhodně neměli zapomínat – informujte se u dodavatele, zda vámi poptávaná varianta odpovídá legislativním změnám a efektivně chrání personální data.