Velmi vhodným řešením může být využití zrcadlové hypotéky. Následující příklad z praxe mluví za vše.

Standardní řešení

Níže uvedený model počítá s potřebou hypotéky na rekonstrukci ve výši 500 000.- CZK. Budoucí dlužník si spočítal, že jeho měsíční možnosti pro splácení hypotéky (bez dalších výdajů) se pohybují v rozmezí 4 000.- až 4500.- CZK. Orientačním propočtem se dostane k době splácení okolo 12 let. Při tomto příkladu by se zavázal bance ke každoměsíčnímu odvodu ve výši  okolo 4 200.- CZK. Zde by se banka neptala, zda dlužník v daném měsíci finanční prostředky má, nebo nikoli. Zda manželka šla na mateřskou, zda se mu v podnikání nedaří jako dřív, zda musel investovat do mimořádné opravy auta atd.  Zkrátka, každý měsíc závazek odešli. Jinak máš problém! Když to vyjde, pak ten lepší výsledek bude: Za 12 let jsi bez dluhu.

Jiné řešení – Zrcadlová hypotéka

Budoucí stavebník si vezme hypotéku na 30 let, kdy úrokové zatížení je stejné, jako při dvanáctileté hypotéce. Výše měsíčního závazku „natvrdo“ je řádově na polovině. Se zbylými 2 050.- CZK bude každoměsíčně disponovat už ne banka, ale investor. Pak existuje celá řada možností, jak zbývajících 2 050.- CZK pravidelně investovat a získat zhodnocení okolo 4,5% p.a. (Možnosti jsou závislé na celé řadě skutečností jako: počet osob v domácnosti, jejich aktuální věk a stávající finanční portfolio).

Zrcadlová hypotéka

Uvedený graf nám pak ukazuje, že ke splacení dojde již za cca 11 let. Ovšem navíc s tím rozdílem, že v průběhu splácení má možnost klient do spořící části vkládat méně či více peněz, dle jeho aktuální finanční situace.

Úspora
Investorova finanční úspora činí 12 měsíců x 4 200.- = cca 50 000.- Kč.
A to je důsledek využití efektu Zrcadlové hypotéky

 

Finanční navigátor Vám ZDARMA poradí.

Zavoláme Vám

Stačí zanechat kontakt a my Vám zavoláme.