Pokud uvažujete nad pořízením akvária a jste naprostý začátečník, pak si nejdříve všechno pečlivě zvažte a nastudujte si veškeré potřebné informace. Poté si pro akvárium zvolte vhodné umístění. Vždy platí, že by akvárium nemělo být u topení, na rušném místě a přímém slunci. Z důvodu eliminace tvorby zelené řasy je také dobré, pokud na něj nedopadá přímé denní světlo. Volte tedy raději klidné, tmavší místo. Rovněž zvažte i nosnost stolku nebo stojanu, na který se akvárium chystáte umístit. Je to prosté, hodně vody hodně váží.

Pro začátek také doporučujeme začít s šedesátilitrovým akváriem. Menší si určitě nepořizujte, protože je náročnější na údržbu. Ve větších nádržích se drobné nedostatky ztratí bez výraznější škody, ale malá akvária je nutné udržovat na 200 %, protože jakýkoli výkyv nebo nerovnováha může mít fatální následky.

Co je potřeba pořídit k založení akvária?

Pro začátečníka je ideální pořídit si akvárium a příslušnou techniku v prodávaných setech. Získáte tím základní vybavení v cenově příjemné relaci, které většinou obsahuje akvárium, plastový kryt se zářivkou, vnitřní filtr, topné těleso s termostatem, teploměr, krmení i síťku na ryby. Takový set se 60litrovým akváriem vás vyjde cca na částku kolem 2.000 Kč.

Dalším krokem je výběr vnitřní „náplně“. Počítejte s nákupem podloží, pozadí, dekorací, rostlinek, a nakonec i samotných obyvatel nádrže. Mějte na paměti, že váš výběr výrazně ovlivní nejenom výši investované částky, ale také vzhled, a především pak celkovou prosperitu vašeho akvária. Je to alchymie. Všechno musíte sladit tak, aby akvárium fungovalo a žilo si vlastním životem.

Při výběru podloží v podobě štěrku nebo písku určitě dbejte na kvalitu kupovaného materiálu určeného výhradně pro akvária. Důležitá je pro tyto materiály absence vápníku, protože jeho uvolňování do vody výrazným způsobem ovlivňuje vlastnosti vody a může tak nepříjemně zasáhnout do prosperity akvária. V závislosti na vybraném materiálu můžete pořídit podloží do 60litrového akvária cca za 200 Kč.

Dalším prvkem je vhodné pozadí. Záleží na vašem vkusu, můžete vybrat jednobarevné, aby vynikly barvy rybiček a zasázené rostliny. Jeho nespornou výhodou je nízká cena, obvykle kolem 100–150 Kč. Můžete však investovat i více a pořídit si například 3D pozadí, které ale ubírá místo v akváriu a jeho cena je podstatně vyšší.

Akvarijní rybičky do akvaria

Dalším krokem, který  nesmí akvarista uspěchat, je i výběr vhodných rostlin. U vybraných typů dbejte na obdobné vlastnosti a požadavky na vodu. Pro 60litrové akvárium můžete pro začátek zvolit 8 rostlinek, které se pohybují v nákupu od 30 do 50 Kč nebo i více, ale to je už dle vašeho uvážení. Celková částka za rostliny tak může být kolem cca 300 Kč. Podle množství zasázených rostlin pak zvolte i dekoraci, která příjemně doladí celkový dojem z akvária. Seženete v podstatě všechno, co vás napadne. Kořen, truhlu s pokladem, pařez, korál, lebku a další. Podle velikosti a složitosti dekoraci pořídíte za 50 Kč nebo za několik stovek.

A konečně zbývá poslední krok, a sice výběr rybiček a jiných živočichů. Obvykle se uvádí maximální (hraniční) množství rybiček pro akvárium jako jeden cm ryby (v dospělosti) na jeden litr akvarijní vody. I v tomto případě však platí, že méně je někdy více. Akvárium s menším počtem ryb se vám bude daleko líp udržovat. Určitě ale nezapomeňte vybrat takové ryby, které k sobě ladí, tzn. mají stejné nároky na vodu a její vlastnosti, mají stejné chování, nejsou agresivní nebo útočné. Rybičky se dají sehnat již od deseti korun za kus, takže řekněme, že osazení 60litrového akvária vás může vyjít cca na 200 Kč. Může to být méně a může to být i více. Záleží čistě na vás.

Pokud tedy sečteme zde uvedené částky, vyjde nám, že pořízení 60litrového akvária se základním vybavením může vyjít zhruba na 3.000 Kč. Cena je pouze orientační, rozhodující je samozřejmě váš výběr a ceny obchodu.