Jste v situaci, kdy budete kupovat dům či byt na hypotéku? Pak nesmíte opomenout na poplatky, které se rozhodně ve vašem rozpočtu projeví. Při samotném výběru banky, nesledujte pouze výši úrokové sazby, ale soustřeďte se i na poplatky, které si banky účtují.

Nikdy totiž neplatí pravidlo, že máte-li nízkou úrokovou sazbu, máte zároveň i nízkou hypotéku. Berte totiž v úvahu i to, že poplatky vám bude banka účtovat po celé období trvání hypotéky. Úsporu vám přinese i minimální rozdíl v úrokové sazbě.

Když si vezmete průměrnou výši hypotéky kolem dvou miliónů korun, s fixací na pět let, rozdíl je znatelný. Ušetříte během tohoto období kolem 20 000,-. To už za to stojí, ne?

Poplatek za posouzení žádosti o úvěr

Tento poplatek se hradí v okamžiku podání žádosti o hypotéku a pohybuje se v řádu tisíců korun. V případě, je-li hypotéka zamítnuta, poplatek se nevrací.

Poplatek za správu úvěru

Tento typ poplatku se platí měsíčně po celou dobu trvání úvěru. U mnoha bank se setkáte s tím, že vedení tohoto účtu je zdarma. Proto je dobré při hledání banky sledovat jejich akční nabídky, kdy banky nabízejí různé slevy v oblasti poplatků.

Odhad nemovitosti

Tento odhad je pro získání hypotéky nezbytný. Provádí jej smluvní odhadce banky. Bohužel cena, která je často účtována, se pohybuje i v řádech několika tisíců korun.

Vyřízení úvěru

Jedná se o nejvyšší počáteční výdaj při vyřízení hypotéky. Je počítán procentní sazbou z celkové výše hypotéky. Nejčastěji se pohybuje okolo 0.8% z úvěru. Poplatek se může vyšplhat i na desetitisíce korun. I zde platí pravidlo, že pokud je v bance akce, můžete mít poplatek zdarma.

Poplatek za čerpání hypotéky

Hypotéku můžete čerpat pouze v případě, kdy je na katastr nemovitosti zanesen návrh na vklad zástavního práva banky. Čerpání hypotéky probíhá v okamžiku, kdy je zástavní právo na katastru vloženo. Někdy banky umožní čerpat hypotéku již na základě návrhu na vklad a v tom případě je nutné zaplatit poplatek. U každé banky je poplatek stanoven v jiné výši, počítejte raději s částkou řádech několika tisíců korun.

Poplatky spojené s průběhem hypotéky

  • Poplatek za čerpání úvěru – u některých bank jsou první tři čerpání zdarma, některé banky, si za čerpání úvěru nic neúčtují
  • Poplatek za zasílání výpisu z účtu – pokud se jedná o papírovou formu, jedná se o desítky korun, které se vám za ty roky zase nakumulují. V případě elektronických výpisů – nic neplatíte
  • Poplatky za úpravu podmínek – potřebujete-li upravit podmínky, budete nuceni bance za tuto službu zaplatit. Připravte si i několik tisíců korun, zde hodně záleží na konkrétní změně
  • Poplatek za nedočerpání úvěru ve stanovené výší – některé banky tyto poplatky nepožadují, u některých jsou naopak hodně vysoké

Poplatky za nadstandardní služby

Banky mají ve většině případu služby, které jsou různě drahé.

  • speciální běžné účty
  • jednorázový poplatek za možnost čerpání hypotéky libovolně bez poplatků apod.

Sankční poplatky

V okamžiku, kdy nebudete schopni splácet, přijde vám upomínky od banky i s úroky prodlení. Sankční poplatky jsou i v okamžiku, chcete-li vložit mimořádnou splátku anebo splatit předčasně úvěr. Tyto poplatky si banky stanovují individuálně dle situace.

Nabídky jednotlivých bank se často liší ve výši poplatku a proto je nejlepším řešením svěřit se do rukou odborníka.

 

Zanechte nám na sebe kontakt, my Vám zavoláme