Vaření je jedna z nejzábavnějších dovedností, kterou můžete své děti naučit. A také jednou z nejzásadnějších. Je velice důležité, abychom děti už od nejútlejšího věku učili, odkud potraviny pochází, jak je co nejlépe připravit a proč jsou pro nás určité plodiny důležité a jiné zase ne. Můžeme děti naučit být kreativní a milovat zeleninu a ovoce. Tím, že je k tomu budeme vést hravou formou, v nich vzbudíme radost a zájem, jež vytvoří pevné základy pro zdravé stravování. Věřte, že vám jednou poděkují.

Zdravé stravování a předcházení nemocem

Jistě se shodneme na tom, že jednou z nejdůležitějších věcí je naše zdraví. A zdraví přímo souvisí s potravinami, které jíme. Správné stravovací návyky v dětech můžeme podporovat už od nejútlejšího věku. Vezměte s sebou děti na nákup a nechte je vybrat ovoce a zeleninu, která se jim líbí. Společně pak můžete vymyslet, co z ní připravíte. Ukažte dětem, že existuje spoustu zdravých způsobů, jak připravit něco opravdu dobrého. Místo čokoládových sladkostí můžete děti naučit jíst sušené ovoce. Místo slazených nápojů děti mohou pít ředěné čerstvé šťávy. Během samotné přípravy děti učte, jaké zdravotní benefity jednotlivé potraviny mají, všechny tyto informace si s sebou totiž ponesou i do dospělého věku. Správným stravováním lze předcházet mnoha nemocem mezi nimiž je cukrovka nebo třeba obezita.

Naše tipy:

Připravte si vlastní sušené dobroty v infračervené sušičce potravin Yden. Sušit nemusíte jen ovoce, připravte si také delikátní zeleninové chipsy (např. z kapusty, mrkve a řepy), raw krekry a placky ze semínek, sušená semínka, ovocné kůže a cereální tyčinky. Vše je tak jednoduché na přípravu, že to mohou “vařit” i ty nejmenší děti. O to víc budou milovat výsledek!

Odšťavňovače Kuvings EVO mají velký plnící otvor a bezpečnostní záklopku, jež umožňuje přímé vkládání surovin bez nutnosti přístroj zastavit nebo používat pěchovadlo. Nechte děti, aby vám pomáhaly vkládat suroviny do plnícího otvoru! Čerstvá šťáva zajistí vašim dětem přirozený přísun vitamínů a dalších zdraví prospěšných látek.

Zdravá strava, saláty, sušené mlsky ze sušičky

Už žádné nimrání

Nimrání v jídle a nechuť dětí jíst určité potraviny trápí mnoho rodičů. Nezapomeňte, že i děti mají právo, aby jim něco nechutnalo. Pokud však děti uvidí, odkud jídlo pochází a jak bylo připraveno, spoustu nimrání odpadne. Špenát, který si děti mohou přímo nasbírat už nebude ta “odporná zelená kaše”. Seznamování s novými chutěmi, vůněmi a konzistencí v dětech prohlubuje chuť zkoušet nové věci a nebát se neznámého.

Naše tipy:

Nemáte vlastní zahrádku, ale chtěli byste, aby vaše děti viděli, jak roste zelenina? Vyzkoušejte jednoduché pěstování rostlin v interiéru v minizahrádkách Tregren. Domácí minizahrádky fungují na principu hydroponického pěstování rostlin a disponují vlastním čerpadlem. To znamená, že jediné, co musíte udělat vy, je jednou za měsíc doplnit vodu a živiny. I v tom nejtmavším interiéru si můžete vypěstovat listovou zeleninu, bylinky, keříková rajčata, papriky a dokonce i jahody. Vaše děti budou pyšné na to, že si vypěstovali vlastní jídlo!

Práce v týmu a trpělivost

Při přípravě receptu se děti učí, jak pracovat v týmu, kdy každý má svou důležitou úlohu. Vysvětlete dětem, že omývání zeleniny je stejně důležité jako její škrábání, krájení nebo vkládání do mixéru. Není důležité, že někdo je “ještě malý” na určitý typ práce, jistě se pro něj najde jiné nepostradatelné místo. Řada receptů vyžaduje čas, který nelze urychlit. Musíme čekat, než se koláč upeče, než chleba vykyne. Díky tomu se děti učí, že vše má svůj čas a není třeba spěchat. Navíc budou rozumět tomu, že teplému jídlu na talíři předchází spousta práce. Není to tak, že se jídlo jen tak objeví, a pak jen tak zmizí špinavé nádobí.

Naše tipy:

Vyrábějte vlastní zdravé ovocné sirupy, kompoty, jogurty, čerstvý sýr a mnoho dalšího bez nutnosti suroviny vařit. Do fermentoru Kuvings stačí vložit požadované ingredience a zvolit adekvátní program. Pak už jen čekáme, až fermentor udělá své kouzlo a my se můžeme těšit z benefitů kvašených potravin.

Zdravější stravování se sušičkami, mixéry a odšťavňovačiZlepšování motorických a matematických dovedností

Míchání, válení, škrábání, přidávání surovin, jsou jen příkladem činností, které vašim dětem umožňují zdokonalovat jemné motorické schopnosti. Vaření se navíc neobjede bez měření. Díky odměřování učíte děti jednoduché matematické úkony v praxi. Starší děti si procvičují čtení a nutnost soustředit se.

Naše tipy:

Rostlinné mléko místo klasického kravského? Mnoho rodičů se přiklání k této alternativě nejen ze zdravotních důvodů, ale také z hlediska výživových hodnot. Rostlinné mléko můžete připravit z celé škály ingrediencí - od vlašských ořechů a mandlí, přes kokos, až po rýži nebo oves. A sladit můžete třeba sušeným ovocem! Chcete si připravit arašídové máslo? Nechte vaše děti odměřit 2 šálky arašídů, které vloží do mixovací nádoby výrobníku rostlinných nápojů a másel NutraMilk, zvolte na dispeji program BUTTER a za 2 minuty je hotovo!

Přidávání a měření surovin si děti mohou také procvičit při výrobě těsta v kuchyňském robotu Ankansrum. Tento geniální robot s otočnou nádobou a vnitřními stěrkami, které umožní vašim dětem, aby bez problému přidali oblíbené suroviny během samotného hnětení těsta.

Méně práce pro vás

Ze začátku to možná bude vypadat, že vám děti při vaření práci spíše přidávají, ale opak je pravdou. Děti se učí velice rychle, nebudete první, kdo zjistí že vaše 6-ti letá ratolest dokáže upéct lepší koláč než vy sami. Mějte na paměti, že děti potřebují svůj čas, aby se vše naučily. Vy ale můžete čas ušetřit tím, že nebudete připravovat dětskou stravu zvlášť. Protože kdo říká, že smoothie bowl je čistě dospělácká záležitost? Připravte pro své děti jemně rozmixované ovoce jako smoothie a vy si do něj přidejte granolu, spirulinu, semínka a třeba konopný protein.

Naše tipy:

Jak dokonale rozmixovat vlákninu? Využijte síly vysoce výkonných mixérů Vitamix. Připravte pro své děti to nejjemnější smoothie z těch nejtvrdších surovin, zdravou ovocnou zmrzlinu, zeleninové pyré, luštěninové pomazánky, krémovou polévku a mnoho dalšího. Mixéry Vitamix ze série Ascent navíc disponují digitálním dotykovým displejem s 5 přednastavenými programy. Vitamix má také ochranu proti špatnému uzavření - jestliže víko není dobře nasazené, na displeji se objeví odpovídající znak a není možné zahájit mixování. Bezpečnost je totiž velice důležitá, a to především, pokud jsou v okolí děti.

V čem uchovávat výtvory vašich dětí?

Vakuové nádoby pro delší uchování čerstvých potravinVsaďte na vakuum! Vakuové nádoby Vacucraft dokáží uchovat čerstvé i vařené potraviny až 5x déle než klasické nádoby. Vy tak budete mít jistotu, že dáváte vašim dětem potraviny, které neobsahují plísně nebo bakterie. Navíc ušetříte spoustu peněz, protože nebudete zbytečně vyhazovat zkažené potraviny do koše. Nádoby Vacucraft jsou vyrobeny z BPA-free tritanu, který je odolný proti rozbití, poškrábání a zanechání skvrn nebo pachu. Všechny nádoby navíc disponují absolutně nepropustným víkem, které zajistí, že se ani tekuté suroviny nedostanou ven.

Nezapomeňte, že nejen jídlo, ale také voda je esenciální pro správné fungování organismu. S gravitačními filtry Berkey si můžete být jistí, že dáváte vašim dětem tu nejčistší vodu, která zároveň obsahuje všechny potřebné minerály. Chcete se dozvědět více o ekologickém filtrování vody? Podívejte se zde