Zaznamenali jste, že od prosince loňského roku mohou nebankovní půjčky nabízet pouze prověřené subjekty, které splnily náročné podmínky a získaly licenci od ČNB? Ani tato skutečnost bohužel neznamená, že z nabídek vymizely podvodné a krajně nevýhodné úvěry. Nesolidní poskytovatelé jen změnili koncept půjčování a nyní nabízí půjčky na živnostenský list. Z legislativního hlediska jsou takto uzavřené smlouvy v pořádku a tváří se, jako by byly mezi dvěma podnikateli.

Úvěroví predátoři cílí na problémové klienty

Prověřené rychlé půjčky jsou dostupné téměř pro každého, ale někteří žadatelé na ně přesto nedosáhnou. Například z důvodu neuhrazených závazků, špatné platební morálky či nedostatečné bonity. A právě tito klienti jsou motorem úvěrových predátorů, kteří nabízí půjčky na živnostenský list. Bohužel pro žadatele – na tyto úvěry nový zákon o spotřebitelských úvěrech nemá efekt. Věřitelé tak mohou stále půjčovat problémovým klientům a chudým lidem.

Výše běžné půjčky online se pohybuje řádově ve stovkách až tisících korun.

Pofidérní poskytovatelé však nabízí mnohem vyšší částky, a to bez kontroly registru a prověřování bonity. Podmínky splácení jsou obvykle nastaveny tak, aby se dlužník brzy dostal do situace, kdy nebude moct řádně hradit splátky. A ačkoliv zákon reguluje smluvní pokutu na maximálně 50 % z vypůjčené částky, v praxi se může jednat až o 200 tisíc korun. Soud navíc takto uzavřenou smlouvu nemůže zrušit a případné oddlužení je pro podnikatele také problematičtější.

U koho si půjčíte bezpečně?

Chcete-li se všem případným problémům vyhnout, zaměřte se na půjčky do výplaty od licencovaných subjektů. Každá solidní společnost má tyto údaje uvedeny na webových stránkách. Zároveň většinou nabízí první půjčku zdarma, tedy bez úroků a poplatků navíc. Jedním z takových poskytovatelů je například Via SMS.