Dostali jste se do nemilé finanční situace, kdy potřebujete co nejvíc snížit své náklady na domácnost? Anebo máte naopak nějaký sen, na který chcete uspořit peníze a to pokud možno co nejdříve? Ať je to tak či tak, naše tipy vám poradí, jak uspořit pár stovek v rodinném rozpočtu od kuchyně po ložnici.

Vytvořte si každý měsíc rozpočet

Kolik peněz na co potřebujete? Vytvořte si každý měsíc rozpočet. Díky tomu uvidíte, kam vaše peníze plynou, a jistě najdete i spoustu výdajů, které ani nepostřehnete, ale měsíčně vás přijdou na pěknou hromádku peněz.

Pokud nevíte, kolik peněz na co potřebujete, jeden měsíc si zapisujte každý výdaj, který uskutečníte. To pak bude vodítkem pro tvorbu vašeho rozpočtu. Možná dokonce budete na konci měsíce v šoku, kolik peněz jste utratili za úplné zbytečnosti!

Nakupujte jen to potřebné a ve slevách

Nakupujte opravdu jen to potřebné. Váš šatník jistě vydrží nějaký ten pátek i bez nových kousků. Pokud skutečně nějaké to oblečení koupit potřebujete, protože máte například děti, které už z kalhot či bot vyrostli, zvolte k nákupu second handy a dětské bazary. Za malý peníz zde můžete koupit vynikající kousky, často dokonce i značkové.

Na internetu také existují tzv. směnárny oblečení. Stačí si jen vyhlédnout nějaký kousek a prodávajícímu nabídnout na výměnu adekvátní oblečení z vašeho šatníku. Anebo své nenošené věci nafotit a umístit na web s nabídkou směny, popřípadě prodeje za hotové peníze.

I potravin nakupujte jen tolik, kolik opravdu sníte. Promyslete si dopředu jídelníček na týden dopředu a podle toho nakupujte. Využívejte i zbylé potraviny.

Nenakupujte zbytečně balenou vodu, většina domácností má kvalitní vodu i z kohoutku.

Na kolik vás přijde oběd o polední pauze v zaměstnání?

Pokud nemáte možnost využívat stravenek, nebo jiných příspěvků na obědy od zaměstnavatele, noste si jídlo do práce z domova. Nebudete tak utrácet v restauracích za drahá meníčka. Kolik peněz ušetříte byť jen za týden si jistě dokážete spočítat sami.

Restauracím, hospodám, rychlému občerstvení apod. se celkově vyhýbejte. Stravujte se doma, vařte si doma.

Nakupujte sezónní potraviny, sušte a zamrazujte

I u potravit platí kupovat skutečně jen to nejnutnější a nejlépe také ve slevách. Přitom sleva nemusí vždy znamenat ztrátu na kvalitě. Například sezónní ovoce a zelenina vás vyjde finančně rozhodně lépe, než při nákupu mimo sezónu. Kvalita je také mnohem lepší. Sezónní potraviny pak můžete i zamrazovat, konzervovat či sušit.

Zamrazovat můžete i omáčky, maso, polévky, knedlíky, které vám zůstanou od oběda. Několik dní staré pečivo lze rozpékat, dělat topinky. Ze starého a už tvrdého pečiva získáte zase domácí strouhanku.

„Nehledejte“ potraviny v chladničce. Časté otvírání dveří od mrazničky způsobuje námrazu a zvyšuje spotřebu energie.


Vyhýbejte se nákupu sladkých tyčinek, chipsů a podobných lákadel, které vaše tělo rozhodně nepotřebuje. Raději si upečte něco sami doma.

Šetřete vodou, zuby si čistěte ve sprše

Místo koupání ve vaně volte krátkou sprchu. Než si umyjete vlasy a namydlíte tělo, můžete vodu ve sprše zastavit a pustit až za účelem opláchnutí. Při sprchování si také můžete rovnou vyčistit i zuby.

Pokud máte děti, které koupete, vodu z vany nevypouštějte, ale použijte ji ke splachování wc. Stačí nabrat potřebné množství vody do kýble a vlít do toalety.

Pokud nemáte myčku na nádobí, použijte k mytí kuchyňského náčiní vodu ve dřezu. Neumývejte pod tekoucí vodou! Tekoucí vodu použijte až při závěrečném oplachování nádobí.

V případě že máte průtokový ohřívač vody a potřebujete teplou vodu, tak nenechávejte studený proud vody odtékat přímo do odpadu, ale například jím napusťte prázdné pet láhve. Vodu pak z těchto pet lahví můžete pít místo nového čepování vody z kohoutku do sklenice. Pokud teplou vodu potřebujete do dřezu k mytí nádobí, nebo do vany ke koupání dítěte, nemusíte průtokovým ohřívačem vodu "roztékat", ale můžete si tu studenou ohřát na sporáku či v rychlovarné konvici.

Prádlo perte v rukách ve vodou napuštěném umyvadle podobným způsobem jako při umývání nádobí. Místo použití sušičky sušte prádlo pověšením na šňůru, případně na topení.

 

 

Spotřebiče zapínejte jen když potřebujete, přívodní šňůru vytahujte ze zásuvky

Počítač i televizi zapínejte s rozumem. Vybírejte si účel, za jakým je zapnete, v televizi volte jen programy, které chcete opravdu vidět.

Možná bez počítače i televize najednou zjistíte, kolik máte volného času. Věnujte tento získaný čas dětem, procházkám, dobré knize či posezení s přáteli.

Jakmile počítač ani televizi nepoužíváte, zcela je vypněte (nepoužívejte pohotovostní standby řežim), nejlépe i ze zásuvky. Přívodní šňůřu vytahujte z elektrické zásuvky u všech spotřebičů, které v danou chvíli nepoužíváte.

Nezapomínejte vypínat ze zásuvky i nabíječky a další právě nepoužívané elektrospotřebiče (varnou konvici, mikrovlnku, mixér, radio, CD přehrávač apod.). Odebírají elektrickou energii, i když nejsou v provozu!

Pokud v mobilním telefonu nevyužíváte funkci budíku, vyměňte elektrické hodiny a budíky za mechanické.

Další možností, jak uspořit, je doplnit kotelnu o solární systém. Kvalitní solární systém vám může ušetřit až 40 % energií na vytápění a teplou vodu.

Naučte se zhasínat

Nesviťte zbytečně v místnostech, ve kterých nikdo není. Dlouho rozsvícená světla vám mohou ukrádat z rodinného rozpočtu až několik stovek ročně. Proto se naučte zhasínat a veďte k tomu i své děti.

Chcete-li si v posteli číst, zapněte si k tomu lampičku – čtení při centrálním světle není to nejlepší.

Odborníci říkají, že špatné žárovky požírají spoustu peněz. Logicky tedy vyplývá, pokud je nahradíme úspornými žárovkami se spotřebou 20 W, náklady se sníží o 80 %. Zkuste tedy místo klasických žárovek nakoupit zářivky, tzv. „úsporky“, které mají několikanásobně menší spotřebu a delší životnost. Zářivky použijte v místnostech, kde svítíte delší čas, například obývák nebo kuchyně. V koupelně či toaletě ponechejte klasické žárovky.

Už dávno vyšly z módy žárovky, které se pomalu rozsvěcují. Stačí se v obchodě jen lépe porozhlédnout. Každá žárovka by měla mít na obalu uvedený čas ve vteřinách, kdy se plně rozsvítí. Určitě je tato informace důležitá, abychom v kuchyni nečekali tři minuty, než budeme moci začít večeřet.

Když chcete být důslední, vyměňte žárovky za ledky, které spotřebují až desetkrát méně energie, přitom dokážou odvést stejnou službu.

 

 

Žehlete chytře

Při žehlení využívejte zbytkového tepla. Zapněte žehličku na nejvyšší stupeň a začněte žehlit len a bavlnu, poté žehličku vypněte a jemné prádlo vyžehlíte pomocí již zmíněného zbytkového tepla.

Netopte Pánu Bohu do oken

Mít dokonale vytopený dům je umění. Nemělo by se tedy stávat, že když jdete spát, je vedro k zalknutí, zatímco přes den trpíte zimou. Každý stupeň teploty hraje velkou roli a dotýká se vaší peněženky. Proto snižte alespoň o 1 stupeň nastavení teploty vytápění. Pořiďte si k topení kvalitní regulaci, termostaty atd. To proto, abyste mohli nastavovat teplotu v jednotlivých částech domu či bytu individuálně, na noc teplotu snižovat a naopak. Když pak jedete na delší dovolenou, měli byste mít možnost teplotu snížit na minimum.

Rozhodně při topení nevětrejte. Jakmile budete chtít otevřít okno, tak jen v době, kdy právě netopíte (nehučí kotel) a jen po dobu 2-5 minut. Pokud to lze, nemějte nábytek rozestavěný přímo u topení, abyste nebránili volnému šíření tepla do celé místnosti.

Nevytápějte zbytečně ložnici. Jak je známo, na spaní je ideální chladnější vzduch.

Pokud je léto a vy jste zvyklí používat klimatizaci, tak tu ani nezapínejte. Jakmile slunce zapadne a venku se trošku ochladí, větrejte. Jakmile je teplo a svítí sluníčko, okna zavřete a zatáhněte žaluzie.

Choďte pěšky, jezděte na kole

Pokud necestujete, například do práce, příliš daleko, vyměňte cestování automobilem za jízdní kolo, nebo choďte pěšky. Pokud to lze, využijte také autobusů, vlaků či jiné hromadné dopravy.