Každý, kdo sleduje vývoj na finančním trhu, má jasno v jedné věci – úroky hypoték rostou a zřejmě nejsme na konci…

Chcete stavět či rekonstruovat? V takovém případě není na co čekat. Čím dříve si hypotéku vyřídíte, tím lépe.

Většina lidí se ptá, jaký mohou v dnešní době získat úrok. Jistě, důležitý parametr, zdaleka však ne jediný! Na co si tedy dát pozor?

Pozor na volbu doby fixace

Pokud máte v plánu stavěnou či rekonstruovanou nemovitost vlastnit víc než 10 let (po tuto dobu ji neprodat), pak je vhodné velmi výrazně zvážit dobu fixace na 10, případně i víc let (dle nabídky jednotlivých bank můžete najít i 15 let či na celou dobu). U delších fixací budete mít omezený výběr hypotéčních institucí, přesto, dostatečně široký a zajímavý…

Důvod? Dnes lze desetiletý fix získat i do 2,5 % sazby. Pokud se potvrdí prognózy, můžeme být v následujících mnoha letech svědky sazeb obdobných období po roce 2007, tedy přes pět i šest procent. Fixací na dlouhou dobu si tedy můžete zablokovat současné podmínky.

Příklad:
Hypotéka 2 miliony korun na 20 let s fixací 10 let při úroku 2,5 % odpovídá měsíční splátce cca 10 599 Kč. Tytéž parametry při úroku 6,0 % však už 14 398 Kč.
Rozdíl činí 3 799 Kč měsíčně a za celou dobu fixace je rozdíl 455 880 Kč.

Pokud se vám zdají tyto rozdíly přemrštěné a nereálné, stačí se podívat na stav úrokových sazeb v letech 2007 až 2009.

Pozor na volbu banky

U celé řady bankovních ústavů máte možnost čerpat finance ze schválené hypotéky kdykoli a bez poplatku po dobu 24 měsíců. Pozor však! Existují banky, které si po šesti měsících od podpisu úvěrové smlouvy účtují jistou procentní sazbu z dosud nevyčerpaných finančních prostředků. Pro dlužníka jsou to zbytečně vyhozené peníze!

Ceny nemovitostí

Chcete kupovat nemovitost a zvažujete, jestli koupit teď, nebo počkat? Při této situaci je velmi těžké radit. Existuje ale pár možností, jak na současné trendy trhu reagovat…a také na možné trendy budoucí.

Následující alternativy obsahují možné myšlenkové pochody a souvislosti:

1) Ceny nemovitostí jsou na vrcholu a tak počkáte, až klesnou

Tato varianta by sice mohla přinést výrazně vyšší úrokovou sazbu, ale mnohem nižší cenu nemovitosti. Zde je riziko vysokého (ale asi jen dočasně) úroku možné eliminovat volbou postupných kratších fixací tak dlouho, až bude předpoklad pomyslného „dna“ úroků. Poté zafixovat na dobu dlouhou – viz dříve.

Vývoj cen nemovitostí na českém trhu

2) Ceny nemovitostí takového druhu, který chcete kupovat, se moc nezhoupnou směrem dolů, takže využijete levných úrokových sazeb

U tohoto předpokladu je skutečně na místě promyšlení možné situace u jednotlivých nemovitostních kategorií. Pokud budou při další „finanční krizi“ ceny nemovitostí klesat – bude se to týkat všech, nebo jen středně velkých a větších bytů? A velkých rodinných domů či malometrážních bytů se pokles nijak výrazně nedotkne?

Bydlení ve vlastním, nebo v podnájmu

Takové úvahy mohou být založeny na situaci, kdy i česká populace si začíná postupně zvykat na četnější využívání nájemního bydlení oproti vlastnictví dané nemovitosti. To může souviset i s větší ochotou stěhování se za prací.

Také při další „finanční krizi“ dojde i na situaci, kdy mladé páry (které hypotéku před pár lety dostaly za úrok hrubě pod 2 procenta) budou muset čelit novým podmínkám výše úroků. Splátka po fixaci se jim výrazně zvýší. Příjmy, na které byl náš modelový pár zvyklý se sníží, neb už nejsou dva, ale přibyl jim další člen domácnosti. Možná se budou chtít bytu zbavit z ekonomických důvodů. Bude-li takových párů víc, nastane zvýšená nabídka bytů, vyšší poptávka po nájemních bytech. To vše s adekvátní odezvou trhu….po čem je vyšší poptávka – cena roste, čeho je nadbytek – cena klesá…

Každá změna přináší příležitost

Všeobecně lze říct, že záleží na tom, jakou roli chcete na realitním trhu hrát.

  • Držet vlastní bydlení stůj co stůj, nebo se spokojit s tím, že budete bydlet v nájmu?
  • Čekat na pokles cen bytů, počkat na zvýšení cen nájmů?
  • Využít některé ze situací na trhu k vlastnictví nemovitosti s následným pronajímáním?
  • Kombinace jakýchkoli výše uvedených možností?

Na jakémkoli trhu se stále něco mění. Buďte v obraze, abyste se mohli přizpůsobit podle svých vlastních přání a možností.

 

 

Finanční navigátor Vám ZDARMA poradí.

Zavoláme Vám

Stačí zanechat kontakt a my Vám zavoláme.