Odborná poradna > Hypotéky > Lze část hypotéky čerpat na cokoliv?

Lze část hypotéky čerpat na cokoliv?

 1. Avatar
  ingr.lenka (0 příspěvků) Úterý 17.04.2018 09:11:06

  Je pravda, že pokud nedočerpáme hypotéku a k dočerpání bude zbývat méně, než 20%, banka nám tyto peníze převede a můžeme je použít na vybavení a nebo na cokoliv? Děkuji za odpověď.

Řadit podle:
 
 1. Avatar
  Martin Gajda (69 příspěvků) Pondělí 07.05.2018 20:41:25

  Záleží na tom, na co si hypotéku berete a u které banky. Pokud je úvěr určen např. na výstavbu, pak lze skutečně až 20% nedočerpat účelově na výstavbu (pokud je však samozřejmě novostavba plnohodnotně dostavěna). Pak můžete zbylé peníze použít na cokoli. Je-li však účelem hypotéky refinancování stávajícího úvěru, pak lze standardně "nedočerpat" účelově jen 10%. Vždy tedy záleží na konkrétních podmínkách daného dlužníka a jeho situaci. S možností "peněz navíc" je třeba vždy počítat již při přípravě konstrukce financování. Na to jsou ideální zkušení finanční poradci, kteří prověří možnosti ve více bankách a nabídnou Vám pár řešení. Z těch si pak můžete lépe vybrat to optimální pro Vás.

 2. Avatar
  Martin Gajda (69 příspěvků) Neděle 06.05.2018 23:48:28

  Ano, i toto lze. Pozor - záleží však, na jaký účel a u které banky si úvěr vyřizujete. Je například rozdíl, když řešíte refinancování, oproti třeba výstavbě.
  Zde jsou značné rozdíly ve Vámi požadované použití peněz.
  Nejdůležitější u výstavby (krom celé řady jiných skutečností) je zvolení výše úvěru. Pokud totiž pojedete "na hranu" a finance Vám nebudou stačit, bude třeba vzít další úvěr. To není ten problém zásadní...více však to, že pak máte dvě hypotéky s rozdílnou dobou fixace. Pak nezrefinancujete. Banka Vás pak má v kleštích, neboť i ona to ví...pak nemáte žádné vyjednávací páky při "dohadování" se o úrokových podmínkách při refixování. Toto proberte s Vaším poradcem více než pečlivě...

Vložit nový příspěvek

Váš e-mail nebude nikde publikován. Povinné položky jsou označené *.