Letní sezóna je v plném proudu a tím pádem i čas dovolených. Věci už máte určitě sbaleny a nyní už zbývá poslední důležitá drobnost.

Rozhodnout se, zda si vzít na dovolenou kartu anebo raději nějakou tu bankovku. Někdo raději u sebe nosí kartu a jiný zase hotovost. Nakonec je stejně nejlepší zvolit obě možnosti, ale vhodně je zkombinovat. Ono taky záleží i na tom, kam se na dovolenou chystáte.

Hotovostní platba na dovolené

Jedete na dovolenou a přemýšlíte, zda si vzít pouze platební kartu nebo i hotovost? Máte jistotu, že v místě, kde budete trávit pobyt, narazíte na bankomat? Vždyť hotovost se může hodit vždy, když bude zapotřebí zaplatit dětem nějakou drobnost, parkovné, toalety, neodkladnou návštěvu lékaře apod.Pro a proti při platbě hotově a nebo kartou

Není zapotřebí si brát příliš velkou hotovost (už jenom kvůli krádeži.

Výhodou hotovosti je to, že máte přehled, kolik peněz máte a tím pádem budete mít představu, co si ještě na dovolené můžete a nemůžete dovolit. Na druhou stranu to má nevýhodu v tom, že roste riziko ztráty anebo jejího odcizení.

Platba kartou na dovolené

Kartu je vhodné brát v každém případě. I kdyby měla sloužit jenom jako pojistka, při nečekaných výdajích. Pokud jedete do oblastí, kde naleznete bezproblémů bankomat, plaťte kartou. Je to nejenom pohodlné, ale zároveň i bezpečné. Pokud platíte kartou v zahraničí, tak většinou je to v Evropě bez poplatku.

V žádném případě NIKDY neříkejte svůj PIN, ani když vás o to poprosí např. recepční v hotelu či číšník v restauraci.

Ztráta platební karty

I na dovolené je zapotřebí počítat nejenom s cestovním pojištěním, ale i pojištěním, které se bude vztahovat k platební kartě. Karta lze pojistit proti krádeži a ztrátě. Součástí tohoto pojištění je i pojištění ztráty hotovosti, klíčů, osobních dokladů apod.

Vzhledem k možným krádežím na dovolené je lepší si vzít takovou kartu, kde nemáte celé úspory. Pro tento účel je dobré zřídit si běžný účet, který vám poslouží jenom na dovolenou.

Pokud by došlo ke ztrátě platební karty je nutno tuto skutečnost ihned nahlásit na telefonní linku vaší banky, která ji ihned zablokuje. Proto se doporučuje ještě před odjezdem na dovolenou, nastavit výši denního limitu pro provádění bankovních transakcí.

Výběr z bankomatu v zahraničí

Chystáte se v zahraničí vybírat z bankomatu? Předtím se ale ve své bance informujte, kolik vám banka za zahraniční výběr bude účtovat.

Jsou banky, kdy je „relativně“ výběr v přijatelné ceně, ale jsou i takové banky, kde si připlatíte. Jeden výběr vás může vyjít i na sto korun. Samozřejmě, existují i banky, které mají i v zahraničí výběry zdarma. Vždy vybírejte pouze z bankomatů, u nichž máte jistotu, že jsou provozovány bankami.

 

Ideální je, pokud si na dovolenou vezmete hotovost i platební kartu.

Stačí si vzít menší hotovost, kterou použijete na platby u malých obchodníků

a kartou naopak zaplatíte nákup zboží, ubytování, apod.