Možností jak ušetřit, ať už jste na mateřské, nebo ne, se určitě nabízí celá řada. Od technicky podložených vymožeností, jakými jsou úsporné žárovky, systémy regulace vytápění, úsporné vodovodní baterie apod., až po zdravý selský rozum a v mém případě i „fígle“ mojí babičky.

Fígle mojí babičky

Moje babička byla totiž velmi spořivá a šetrná žena. Nádobí zásadně myla v napuštěném dřezu, a tak jako nádobí ani sebe nikdy nemyla pod tekoucí vodou. Použitou vodu pak ještě použila na splachování záchodu. Nikdy nenechávala zbytečně svítit na chodbě ani v jiné místnosti, pokud si večer chtěla číst, posvítila si pouze lampičkou, televizi zapínala jen pokud se chtěla na něco dívat, a když neměla velké vaření, polévku nebo vodu na kávu ohřívala pouze na plynovém vařiči o dvou plotýnkách. Hodně nakupovala v akcích a nebyla líná prostudovat letáky, nasednout na tramvaj a objíždět slevy.

Jako dítě jsem úsporné snahy své babičky moc nevnímala, jako puberťák jsem si ťukala na čelo, ve sladkých dvaceti jsem nad tím kroutila hlavou a teď na mateřské, s hypotékou a splátkami za auto, na babičku často vzpomínám a nechávám se lehce inspirovat ve snaze ulevit napjatému rodinnému rozpočtu.

Lehká inspirace v mém případě znamená v podstatě jen nenechávat zbytečně rozsvícený celý byt, nakupování určitého sortimentu v akcích a aspoň tak nějak se v rámci možností snažím šetřit vodou. Samozřejmě ne na úkor hygieny a čistoty. Já i manžel si vanu napouštíme zřídka, oba se převážně sprchujeme, ale vodu nikdy nenecháváme zbytečně téci.

Přes léto, když synovi napustím malý bazének, vodu večer použiju na zalití zahrady.

Myčka na nádobí nám uspořila 4 tisíce za rok

Mytí nádobí jsem naštěstí ušetřena, protože máme myčku, ale na spotřebu vody si v tomto ohledu rozhodně nemůžu stěžovat, protože do její koupě jsem nádobí zásadně myla pod tekoucí vodou. Po prvním roce provozu jsme při nezměněných cenách vodného a stočného ušetřili na spotřebě vody cca 4000 Kč. Zvýšenou spotřebu elektřiny jsme tehdy nijak nepocítili, rozdíl tam byl oproti předchozímu roku pár stokorun.

Sušička prádla naopak zvýšila náklady na elektřinu

Na ročním vyúčtování elektřiny jsem ale pocítila provoz sušičky, jejíž koupí jsme řešili poměrně velké problémy s vlhkostí v bytě. Po roce provozu jsme za elektřinu dopláceli cca 4000 Kč. Je pravda, že za ten první rok jsem sušák na prádlo nevyndala asi ani jednou. Od té doby, jakmile počasí dovolí, prádlo věším zásadně ven.

Cena za roční spotřebu energie klesla o 2000 Kč a držela se na stejné úrovni tři roky až do vyúčtování po prvním roce mého nástupu na mateřskou.

Nezapomeňte před nástupem na mateřskou navýšit zálohy na energie

Tak jako každá nastávající matka jsem před nástupem na mateřskou chtěla stihnout a zařídit celou řadu více či méně důležitých věcí. Jednu věc, kterou jsem neudělala a měla jsem udělat, bylo určitě zvednutí záloh. Není na tom nic zvláštního ani divného. Pokud nastupujete na mateřskou ze zaměstnání, určitě počítejte s tím, že váš pobyt doma, spolu s péčí o miminko, zvedne spotřebu elektřiny, vody a případně i plynu. Stačí i pár stovek měsíčně a nepotká vás nepříjemné překvapení v podobě vysokého nedoplatku.

Mně osobně pro samé hnízdění na praktické záležitosti tohoto charakteru naprosto nezbyla kapacita mozku, a tak po roce na mateřské přišlo nemilé překvapení v podobě nedoplatku za elektřinu a vodu v celkové výši 9000 Kč!

Pleny, pleny a zase pleny

Pokud jste na mateřské, pak vás bezesporu dítě nebo děti určitým způsobem limitují v oblasti zavádění možných úsporných opatření. Ale současně se vám díky dětem otvírají další možnosti a prostor jak ušetřit.

Pokud se vám po narození vašeho potomka podaří úspěšně se „rozkojit“, pak v závislosti na délce kojení určitě počítejte s nemalou finanční úsporou za umělé mléko ve výši i několika tisíc měsíčně. Určitě ale počítejte i s tím, že pokud budete úspěšně plně kojit po dobu několika měsíců, pak s největší pravděpodobností budete muset v budoucnu investovat naspořené peníze za kojeneckou výživu do plastické operace prsou. 

Další významnou položku v rodinném rozpočtu s malými dětmi představují pleny. Náklady na ně se opět v rámci měsíce nepočítají ve stokorunách. Je pravda, že čím je dítě starší, tím spotřeba plen klesá, bohužel jejich cena s růstem vašeho drobečka roste přímou úměrou, takže dokud ho nenaučíte na nočník, musíte v podstatě počítat s konstantní částkou výdajů. Je otázkou, jak se při dnešních cenách jednorázových plen vyplatí volit klasickou látkovou metodu.

 

 

 

Je potřeba ale vzít v úvahu, že ani počáteční a rozhodně nezanedbatelná investice do látkové metody není konečná. S tím, jak dítě roste, se pleny samozřejmě dokupují a dokupují se i větší velikosti plenkových kalhotek. Pak si k tomu připočtěte samotné náklady na „provoz“ této metody, jako je cena vody, elektřiny, pracích prostředků a v neposlední řadě i čas, který vynaložíte jejich praním a žehlením. S ohledem na tyto faktory se mi cena jednorázových plen už nejeví tak vysoká.

Hlídejte ceny výrobků, které běžně nakupujete

Další možností, kde ušetřit, jsou již zmíněné nákupy zboží v akci. V dnešní době spatřuji velkou výhodu ve zdravě konkurenčním prostředí nejenom kamenných obchodů, ale i velkého množství internetových prodejen. Slevy jsou v podstatě na všechno a celoročně. S malými dětmi pak dlouhodobě nakupujete ustálený sortiment, jehož ceny si z větší části můžete pohlídat a vždy pořídit levněji. Stačí jen hledat a nakupovat s rozmyslem.

Potraviny zamrazujte, zavařujte, sušte

Rovněž nákupem potravin lze ušetřit. Je důležité nakupovat tak, abychom vše zvládli spotřebovat, případně zamrazit, zavařit či usušit a potraviny zbytečně nevyhazovali. Je až k nevíře, kolik české domácnosti utratí za potraviny, které nespotřebují a skončí ve smetí. 

Na průměrnou rodinu s dětmi jde částka za plýtvání potravin podle odhadů až do desítek tisíc ročně.

Další zajímavou položkou nákupů v rodinném rozpočtu jsou boty a oblečení pro děti. Boty kupuju vždy nové, ale určitě se nebráním občasným nákupům oblečení na bazárcích a přes inzeráty. S trochou trpělivosti jsem schopná sehnat téměř nenošené oblečení a za pár kaček.

Nic se nemá přehánět

I přes všechna úsporná opatření je ale určitě potřeba občas si něco dopřát a trochu se rozmazlit, protože spokojená matka znamená spokojené a hodné dítě. Pokud tedy do svých drobných radostí občas přiměřeně zainvestujete, určitě toho nelitujte a nevyčítejte si to.

 

PS: Možná trochu odbočím, ale v této souvislosti nemůžu nezmínit mojí kamarádku a její snahu o dalšího potomka. Řekla bych, že tak rok přemlouvala manžela, aby zkusili třetí dítě. Ten byl ale jednoznačně proti s tím, že dvě děti stačí. Vydělává tak akorát, aby si ve čtyřech udrželi současný životní standard a mohli si bez omezování dopřát lyže v zimě a tři dovolené u moře za rok. Po roce neúspěšného přemlouvání se smířila s tím, že další dítě prostě nebude, a rozhodla se začít „trochu“ investovat sama do sebe a zvelebovat svou tělesnou schránku poněkud zchátralou těhotenstvími, dlouhým kojením a péčí o rodinu. Začala nakupovat drahé kosmetické oleje, objednala se na liposukci, k výživové poradkyni, nakoupila si permanentku do fitka a do solárka a po třech měsících ji manžel začal přemlouvat k dalšímu dítěti. Nejspíš si chudák spočítal, že ho třetí dítě vyjde levněji než manželka, která tak „trochu“ investuje sama do sebe.