Máte doma zvířátko a říkáte si občas, že vás stojí až moc peněz? Ale kdo by se přece svého miláčka vzdal jen proto, že se rád cpe těmi nejdražšími granulemi. Následující článek vám poradí, jak ušetřit za domácí mazlíčky, a dokonce udělat něco pro jejich radost i zdraví.

Správné krmení

Na krmení se dá ušetřit mnohými způsoby. Záleží především na tom, jaké zvířátko doma máte.

Například skořápky od vajíček nevyhazujte, rozdrťte je a přidejte do směsi pro slepice, budou snášet pevná vajíčka, aniž byste museli kupovat doplňky stravy.

Chováte-li křečka či andulky, utrhněte jim občas na zahradě pár listů pampelišky, jitrocele nebo větvičku z vrby. Zvířátka si o ni obrousí drápky i zoubky a nebudete je muset brát k veterináři kvůli každé maličkosti. Máte-li možnost, sežeňte jim kousek kukuřice nebo ukrojte chleba, rajče, kousek papriky, zkrátka cokoli, co doma najdete. Hlodavci i ptáčci doplňky stravy ocení, navíc nebudete muset dokupovat předražené směsi s podobnými přísadami

Samozřejmě nějakou stravu zvířátkům kupovat musíte. Psům a kočkám granule, andulkám a křečkům směs, rybičkám jejich krmení. Zvířátka potřebují rozmanitou potravu, není tedy dobré kupovat jim pouze jeden typ granulí. Zjistěte si dva až tři typy krmiva, které váš mazlíček ocení, a střídejte je.

Pokud psa krmíte rok jedněmi granulemi a potom zkusíte druhé, buď nebude žrát ty nové, nebo se vám potom naopak odmítne vrátit k těm starým. Je zkrátka nejlepší, naučit ho postupně na několik typů a ty potom pravidelně střídat. Nikdy tak neutratíte zbytečně. Obecně by pes měl žrát především granule a konzervy. Rozhodně jim nedávejte zbylé kosti od oběda, ty můžou způsobit poranění střev a následné srůsty, hlavně u psů, kteří na ně nejsou zvyklí. Takže ve výsledku místo ušetření peněz dáte několik tisíc za operaci. Ani zbytky jídla nejsou pro psy ideální, pes z nich může mít průjem, alergickou reakci apod. Některé potraviny jsou pro ně dokonce i toxické!

Vyrobte jim domečky a hračky

Některá zvířátka potřebují více pozornosti než jenom plnou misku. Takový křeček například často ocení místo kupované hračky ruličku od toaletního papíru. Dejte mu také do klece malou krabičku s dírou. Nemusíte mu kupovat drahé kolotoče a další hračky, vystačí si s možností lézt po kleci a mít se kde schovat.

Andulky zase ocení stejně jako bidýlko i kousek klacku. Zavěste ho pomocí drátků na klec a udělejte jim houpačku.

Ze staré krabice oblepené látkou udělejte domeček kočce a přidělejte ruličku od koberce polepenou něčím chlupatým. Kus látky naplněný peřím přivažte na provázek a zavěste přes krabici místo hračky.

Zvířata nejsou zas tak složitá a nemusíte utrácet tisíce korun za to, aby se jim u vás líbilo. Stačí se jen inspirovat.

Kočičí toaleta? Počítejte!

Kolik utratíte měsíčně za stelivo do kočičí toalety? Vezmete-li v úvahu, že se kočky dožívají až 15let (některé i déle), tak částka, kterou utratíte jenom na stelivu je opravdu značná. Zvažte, jestli by se vám spíše nevyplatila investice do automatické toalety pro kočky.

Taková toaleta, jako je například CatGenie, se plní speciálním typem omyvatelných granulí, které neabsorbují tekutiny (moč). Granule pravidelně omývá speciální roztok, který je zbavuje zápachu, veškerých bakterií, parazitů a dalších mikrobů. Horký vzduch pak granule následně vysuší. Samotný trus s močí je spláchnutý do společného odpadu, kde se o něj postará čistička odpadních vod.

 


Automatická toaleta se připojí ke zdroji studené vody (např. kohoutek v koupelně či technické místnosti) a k odpadu (pro pračku nebo z WC) a zapojí se do elektrické zásuvky. Energetická náročnost toalety je 20 W na čisticí cyklus a 1200 W na sušicí cyklus. Je jen na vás, jestli zvolíte čištění toalety po každém použití kočkou, anebo spustíte čištění ručně jednou, nebo až 4x za den.