Mnozí z vás jistě doma používají ještě některé plynové spotřebiče a plynové vytápění s ohřevem vody. Patříte k takovým lidem a ptáte se, jak se dá za plyn ušetřit? Následující článek vám předá několik tipů a triků ohledně toho, jak s plynem v domácnosti zacházet, abychom utratili co nejméně peněz, aniž byste v zimě zmrzli.

Vaříme pod pokličkou!

Stejně jako u klasického sporáku na elektřinu je dobré věci na plotně vařit vždy pod pokličkou. Jídlo se udělá rychleji a plyn můžete vypnout i o několik minut dříve. Využijte toho, že vaříte na plynu, a že si plamen na plynovém vařiči můžete sami korigovat. Vodítkem velikosti plamene je tady šířka dna hrnce. Čím širší, tím můžete nastavit větší plamen.

Vyplatí se vám také používání tlakového hrnce, především pak při delším vaření. Hrnec vám sám pískáním oznámí, že je hotovo a vy tak zbytečně jídlo nenecháváte na sporáku déle, než je nutné.

Patříte-li k těm, kteří rychlovarnou konvici rádi nahrazují ohříváním vody na kávu či na čaj na plotýnkách, natočte si vždy vodu teplou, opět tím ušetříte čas i peníze.

 

Pořiďte si kondenzační plynový kotel

Máte-li doma starší plynový kotel, zvažte, zda by se vám nevyplatilo pořídit si kotel moderní, kondenzační. Spotřeba plynu se s ním sníží v některých případech až o 20 % a brzy se vám tak investice vrátí. Kondenzační kotel využívá tepelnou energii obsažnou ve spalinách. Místo toho, aby je (včetně vodní páry) rovnou vypustil ven, ochladí je pod rosný bod a zkondenzuje (zkapalní) vodu a získanou energii a teplo využije.

Je také vhodné mít umístěnou plynovou karmu (ohřívač vody) co nejblíže k místu odběru vody.

Netopte zbytečně moc!

Optimální teplota v domě závisí na místnostech. V obývacím pokoji se pohybuje kole 20 °C, v kuchyni a ložnici stačí 18 °C a na chodbách i 15 °C. Kdykoli snížíte teplotu o 1 °C, ušetříte až 6 % spotřebovávaného plynu. Budete-li tedy místo 20 °C mít v pokoji 25 °C, připravte se na čtvrtinový nárůst ceny za palivo.

Samozřejmě základem je netopit zbytečně. Například v létě se v některých chladnějších domech může zdát zima. Ovšem je to pouze tím, že od podlahy jde obvykle chladno, a pokud je člověk zvyklý v tomto ročním období nosit kratší kalhoty a žádné ponožky, potit se zkrátka nebude. Nejlépe se tedy ohřejete venku na sluníčku, v horším případě natáhněte ponožky. Je přece hloupost topit, pokud je na pokojovém teploměru vyznačeno 21°C.

Používejte termostaty a termostatické hlavice

Termostaty a termostatické hlavice za vás budou sledovat teplotu v místnosti a v případě ideálu zastaví přívod energie. Ovšem pozor, nepoužívejte je oba současně! Termostatická hlavice v případě ideální teploty uzavře přívod topné vody k radiátoru, zatímco termostat nepřestává vysílat signály ke kotli a voda se tak stále ohřívá. Pokud tedy máte v některé místnosti zavedeny obě výše zmínění pomůcky, je ideální termostatické hlavice naplno otevřít a používat k regulaci pouze termostat.

Pořiďte si také na každý radiátor teploměr s vlhkoměrem. Jakmile se vzduch v místnosti ohřeje na danou teplotu, automaticky se sníží vytápění a tím i spotřeba plynu.

Větrejte krátce

Větrání je třeba provádět intenzivně, to znamená nepoužívat ventilačky, ale otevřít okna dokořán, nejlépe pomocí otevřených oken a dveří vytvořit průvan a po 2–5 minutách zase vše zavřít. Dbejte na to, abyste během větrání netopili, tzn. aby kotel nespustil vytápění. Když tak ho na tu chvilku, než vyvětráte, vypněte nebo alespoň snižte nastavení teploty na termostatu.

Teplotu na termostatu snižujte také v případě vaší nepřítomnosti. Topení zcela nevypínejte, to ne, stačí, když snížíte teplotu na termostatu o 3–5 stupňů. Je přece naprosto zbytečné, abyste naplno vytápěli prázdný byt či dům, když jste v práci a děti ve škole. A že se vám chce vracet do vyhřátého? Dnes už i na těch levnějších termostatech lze nastavit časový spínač a k němu příslušnou teplotu vytápění. Nastavíte si tak nižší teplotu na dobu vaší nepřítomnosti a počátek vytápění na vaši standardní teplotu 30–60 min. před vaším plánovaným návratem domů.

 

Vytápějte plynule!

Ohřívaná voda se udržuje zhruba na 40 °C, nedochází k ochlazení vzduchu, stěn a podlahy. Vytopíme-li nárazově, vodu ohřejeme zhruba na 80 °C a později klesne na necelých 30 °C, čímž se sice ohřeje vzduch, ale teplo nevydrží dlouho, protože zdi a podlahy zůstanou studené. Tím způsobí, že rychle začnou pohlcovat vzdušné teplo.

Mějte zateplenou fasádu a dobře izolovaná okna

Když nemá teplo kudy ven, místnost vychladne mnohem pomaleji. Ovšem pozor na potrubí. Pokud máte špatnou izolaci uvnitř budovy, vaše spotřeba může vzrůst až o 50 %, proto je dobré do všeho zasvětit odborníka.

Dalším tipem je stahovat na noc rolety, ve dne je naopak nechat roztažené, aby mohlo do místnosti sluneční teplo. Také zavírejte dveře mezi místnostmi a udržujte tak více tepla tam, kde se více pohybujete.

Pravidelné kontroly

Nechte si vytápěcí kotel před začátkem sezony seřídit odborníkem. Náklady na jeho práci se vám se sníženou energií vrátí během několika týdnů. Stejné pravidlo platí u všech radiátorů, i na ty by se měl jednou ročně podívat odborník, aby vám tak zajistil nejlevnější možnou verzi tepla pro vaši domácnost. Poté radiátory používejte samozřejmě jen v místnostech, kde potřebujete teplo, je zbytečné mít zapnuté topení v místnostech, které nikdo neobývá.

Chcete-li nějakou tu údržbu provést i vy sami, vysávejte z radiátorů prach, který zabraňuje teplu dostat se do místnosti. Především si dejte pozor na to, nestojí-li před radiátory nábytek, který zabraňuje teplu, aby se od zdroje dostalo do místnosti. Dokonce i záclona zavěšená přes radiátor vám bere teplo, které by se mohlo dostat do místnosti. Na radiátorech ani nesušte mokré ponožky.

Změna dodavatele plynu

Poslední možností, jak ušetřit za plyn, je změna dodavatele. Dodavatelů je mnoho a toho nejlepšího si najdete nejlépe s pomocí odborníka nebo webové kalkulačky. Stačí si zadat „porovnání dodavatelů plynu“ a zbytek už vyřešíte jen pomocí zapsání několika údajů do kalkulačky, která vám sama vyhledá ideálního dodavatele.