Mnozí z vás jistě zaznamenali, že v listopadu 2019 došlo k mírnému poklesu hypotečních úvěrů. Propad však nebyl markantní. Jednalo se pouze o 0,01 procentního bodu na 2,35 procent. Je potřeba mít na paměti, že růst sazeb na sebe nenechá dlouho čekat. 

V říjnu letošního roku bylo sjednáno 7 027 hypoték o celkovém objemu 17 miliard korun. V listopadu to bylo ještě více. Jednalo se o 7 035 hypotečních úvěru a celkový objem hypoték se dostal nad 18 miliard korun.

Banky zvažují zvyšování hypotečních sazeb

Sazby se v posledních měsících sice nevyrovnali minimům z let 2016 a 2017, ale i přesto byly sazby příznivé. Bohužel od letošního léta rostou ceny zdrojů  bank.  A proto se banky rozhodly na to reagovat. V současném okamžiku dochází ke zpomalení pádu úrokových sazeb. Převážně je to z toho důvodu, že některé banky začaly do svých sazeb komponovat květnové zvýšení úrokových sazeb. Lze očekávat, že v následujících měsících půjde úroková sazba nahoru. Proto je nejvyšší čas, na vyřízení hypotéky.

Minulý měsíc upravila hypoteční sazbu Raiffeisenbank  a to o 0,06 procentního bodu směrem vzhůru. Na začátku prosince zdražila hypotéky Hypoteční banka a ČSOB o 0,2 procentního bodu.

Česká spořitelna zvýšila úrokové sazby u všech  druhů hypoték a to u fixací (kromě 1 roku a 2 let) v průměru o 0,2 procentního bodu. Zvýšení hypoték se převážně týkalo Hypoúvěru od Buřinky, hypotečních úvěrů České spořitelny, ale i Amerických hypoték. Oblíbené hypotéky na 5, 8 a 10 let budou nyní dostuné za 2,64 p.a. s pojištěním schopnosti splácet a u Hypoúvěru od Buřinky fixace na 6 let bude za 2,65 p.a. s pojištěním schopnosti splácet.

Naopak ke zlevnění se uchýlila Sberbank, která snížila úrokové sazby hypoték na 2,29 procent s pětiletou, sedmiletou a desetiletou fixací se splatností pět až třicet let. Sberbank zároveň snížila minimální objem hypotéky na jeden milion korun.

Koncem letošního roku už žádné akční nabídky nepřijdou

Teď v prosinci je ideální doba na koupi, či rekonstrukci nemovitosti. Po novém roce lze předpokládat navýšení sazeb a s tím spojené, i zvýšení měsíčních splátek u hypotečních úvěrů. Dochází k tomu z toho důvodu, že v současném okamžiku se banky doslova snaží "látat" nízké úrokové sazby na úkor svých marží. Velká konkurence mezi bankami způsobila, že banky již nejsou schopny brát ze svých marží. Proto nárůst zdrojů financování hypoték je neudržitelný a následně na to, došlo ke zvyšování sazeb. U některých bank ještě zvýšení sazeb nebylo zaznamenáno, ovšem klienty to postihuje jinak. Některé banky již neposkytují individuální slevy, jako tomu bylo doposud. A právě v takové situaci hovoříme o zdražení. Větší nárůst je očekáván po novém roce, v prvních měsících roku.

Zažádejte si o hypotéku, dokud je ještě čas

V současné době se banky doslova přetahují o případné zájemce. Současné úrokové sazby jsou pro klienty ještě příznivé. Je potřeba, ale očekávat, že nyní již nedojde ke snižování úrokových sazeb, ba právě tomu bude naopak. Tak nečekejte, a vyřiďte si hypotéku na své bydlení, co nejdříve. Ještě není pozdě! 

 

Zanechte nám na sebe kontakt, my Vám zavoláme