Když jsem začínala žít sama a za své, daleko od rodičů, vše jsem se snažila kupovat, až když jsem na to měla naspořené. Dlouho se mi to dařilo, měla jsem stabilní zaměstnání, tak jsem se tehdy rozhodla pro logický krok. Za naspořené peníze jsem si koupila menší domek, přičemž část jsem musela řešit hypotékou.

Platba na hypotéku nebyla nijak vysoká, takže to můj běžný rozpočet moc neovlivnilo. Stále jsem dokázala spořit, takže jsem se pustila do kompletního vybavení domu.

Vzala jsem si půjčku na vybavení domu

Jelikož jsem nechtěla vybavovat dům postupně, musela jsem si pár věcí vzít na splátky. Pořád jsem si hlídala, abych vše dokázala snadno splácet. Dlouho se mi to i dařilo, pár věcí jsem dokonce už i doplatila, na rekonstrukci jsem si samozřejmě ještě párkrát za tu dobu půjčila. Vše jsem poctivě splácela a i tak jsem si dokázala trošku ušetřit. Základem totiž bylo, že jsem si hlídala únosnou výši půjček.

Nečekaná nemoc ztenčila mé úspory

Jenže pak do mého života vstoupila nečekaná nemoc, respektive úraz s dlouhodobější léčbou a najednou jsem z peněz za neschopnost nezvládala splácet. Musela jsem každý měsíc sáhnout na úspory a ty mizely velkou rychlostí v nenávratnu.

Proto jsem si vzala všechny mé úvěrové smlouvy a začala projíždět internet a hledat způsoby, jak se jich zbavit, jak odkládat jednotlivé platby, jak je zvládat splácet.

Refinancováním jsem získala měsíční úsporu a celkově jsem ušetřila několik tisíc

Narazila jsem na pojem refinancování, což byl velmi zajímavý způsob, jak měsíční splátku snížit i za cenu rozložení plateb na více let. Zašla jsem do několika bank, kontaktovala několik institucí, které se refinancováním zabývají, a ve výsledku vše dopadlo nad mé očekávání.

Po několika týdnech zjišťování možností jsem uzavřela novou smlouvu o půjčce. Jednu jedinou, která pokryla všechny mé dosavadní půjčky a druhou, která mi snížila platby na hypotéce tím, že je rozložila na více let.

Ve výsledku jsem z půjček ve výši 5925 Kč měsíčně včetně hypotéky platila 5170 Kč měsíčně. Vím, zdá se, že ta úspora není nijak velká, ale v tu dobu mi 800 Kč zachránilo život a střechu nad hlavou. Na hypotéce jsem ve výsledku mnoho neušetřila, ale při sečtení zbývajících částek úvěrů a toho, kolik na úvěrech mám celkem zaplatit nyní, jsem ušetřila za celou dobu splácení celkem 7 580 Kč.

Přiznám se, že ze začátku jsem měla obavy se do takovéto akce pouštět, ale nyní jsem ráda, že jsem všechno to úřadování a počítání podstoupila.