Jste často nemocní? Trpíte alergiemi nebo jste náchylní k rychlému nachlazení, jakmile teplota klesne v zimě pod nulu? Za léky se bohužel platí a platit bude. Ačkoli od roku 2018 mají být léky pro děti a seniory za sníženou cenu...

Pojišťovna peníze vrátí za léky na alergie, dědičné a vrozené choroby

Vysoké výdaje za léky vám mohou poměrně rozházet rozpočet. Ovšem pokud platíte za léky ročně moc a nejedná se o léky na klasické nemoci (rýma, nachlazení), za které si „můžete vy sami“, pojišťovna vám část peněz vrátí. Jedná se o případy, kdy jste nuceni používat léky na alergie, dědičné a vrozené choroby

Pro dospělého člověka je roční stanovený limit doplatků za léky 5000 korun. U seniorů nad 65 let platí poloviční hranice. Veškeré peníze, zaplacené nad tuto hranici, dostanete od pojišťovny zpět, pokud se včas přeptáte na správném místě.

Od roku 2018 se snižuje roční limit na 1000 Kč

Výše zmíněné limity by se měly brzy snižovat. Od příštího roku by totiž zdravotní pojišťovny měly dětem a seniorům nad 65 let vracet veškeré peníze za léky nad 1000 korun. Pro seniory nad 70 let se potom bude jednat o limit ve výši 500 korun.

Pozor: Do doplatků za léky se nepočítají veškeré doplatky! Zahrnují se doplatky za částečně hrazené léky.

Ušetřit lze i za léky proti nachlazení

Téměř každý lék má svého levnějšího kamaráda. Často jsou vám léky v lékárně dokonce vydány úplně jiné, než byly původně na předpis. „Bohužel, tenhle lék na alergii nemáme, ale dám vám tenhle. Je sice trochu dražší, ale složení má úplně stejné.“ Věta, se kterou se setkávám osobně poměrně často. Když je ale dražší alternativa, proč ne levnější?

Příspěvky zdravotní pojišťovny na léky

Poraďte se s ošetřujícím lékařem o cenách léků, ptejte se v lékárně. A pokud je vám nabídnuta dražší verze léku nebo se vám cena za tu původní zdá vysoká, pak je potřeba najít jinou alternativu – změnit lékárnu. U nás na malém městě jsou například dvě lékárny necelých pět set metrů od sebe, ceny za některé léky se ale liší dokonce o 100 korun! Chce to tedy jen chodit a ptát se.

Víte, že průměrnou cenu léku je možné zjistit na internetu?

Bohužel, neexistuje pravděpodobně žádný ucelený webový srovnávač cen léků, můžete se však alespoň podívat na vyhledávač Ministerstva zdravotnictví, kde se dozvíte, jaká je průměrná cena daného léku v lékárnách, zda existují alternativy a jaký je největší možný nebo průměrný doplatek pacienta.
 

 

Kupujte větší balení léků

Vždy se vyplatí kupovat si větší balení, pokud berete některé léky pravidelně, nebo pokud se jedná o univerzálnější léky, které využije celá vaše rodina (léky proti kašli, ke snížení horečky apod.).

Po konzultaci s doktorem také zjistíte, že většina léků má „spotřební dobu“ danou pouze ze zákona, na krabičkách se tak píšou naprosté nesmysly. Například balení sto prášků máte spotřebovat do dvou měsíců při používání jednoho prášku denně – jedná se o naprostý nesmysl, protože by polovina prášků skončila vyhozená. Čtěte tedy pečlivě příbalové letáky a v podobných případech se zeptejte na radu doktora či lékárníka, zda je v pořádku léky používat i po datu spotřeby. Stále totiž platí heslo: Zdraví na prvním místě.