
To se liší banka od banky. Nedá se to říct oběcně.
To se liší banka od banky. Nedá se to říct oběcně.
No z každého typu účtu samozřejmě čerpat peníze můžete, akorát, že u učtu, kde si dohodnete pevnou dobu úročení a vyberete peníze předem platíte samozřejmě sankce a spořící účty, ze kterých lze kdykoliv čerpat mají velice nízký úrok, třeba jen 0,2% za rok.
Pokud myslíte spořící účet, který máte zřízený ke svému běžnému účtu, tak z něj můžete čerpat prostředky prakticky kdykoliv.
Pokud se bavíme o stavebku, tak tam byste za to platili, ale pokud se bavíme o spořícím účtu, který máte zřízený ke svému běžnému, tam můžete s penězi volně manipulovat.
Většinou to nejde, záleží na podmínkách ve smlouvě.
U všech to nejde, musíte se řídit smlouvou.
záleží na typu spořícího účtu, jejich likvidita je nižší než u peněz na bankovním účtu.
Každá banka to má stanoveno jinak, projděte si podmínky.
Většinou to tak bohužel nejde, pokud nechcete přijít o nějaké výhody a část peněz.
Princip spořícího účtu spočívá v tom, že tam budete peníze ukládat, vybrat i se ziskem si je budete moci za nějakou dobu, v případě, že si budete chtít vybrat dříve znamená, že to negativně ovlivní zisk. Jak moc to ovlivní zisk, to záleží na konkrétních podmínkách.
Některé spořitelny tuto možnost nabízejí, u většiny však musíte počkat předem domluvené období, než budete moct peníze vybrat.
Většinou je máte "zablokované" a pokud na ně budete chtít sáhnout, přijdete o úroky a výhody.
Tak bude to mít negativní dopad na výnos, který díky tomu obdržíte respektive neobdržíte.
Jak tady zmiňovalo několik přispěvatelů přede mnou, vždy záleží na konkrétní instituci, jaké vám nastaví pravidla.
Záleží na spořitelně, ale my to máme tak, že můžeme vybírat peníze každých šest let. Buď se peníze vyberou, nebo se začne nové období, tzn. dalších šest let a tak dále.
Tyhle peníze jsou určeny k financování za dlouhou dobu, nejsou určení k překlenování nějaké krátkodobé finanční neschopnosti, k tomu byste si měla zřídit třeba spořící účet, kde byste měl mít uložené peníze ve výši asi dvou vašich měsíčních příjmů.
Nedoporučuji z osobní zkušenosti, jsou to jen obyčejné zmatky.
Co jsou zmatky?
Tak peníze asi můžete převádět ale už z toho nedostanete ten slibovaný úrok.
U některých peníze opravdu nemůžete vybrat, kdy chcete. Nezáleží to ani tak na druhu spoření, jako na bance a na tom, jakou s ní máte smlouvu.
Ne, vždy záleží na konkrétních podmínkách té oné společnosti. Ale většinou to nejde.
Záleží na tom, co máte ve smlouvě. Někdy si peníze můžete vybrat kdykoli chcete, někdy musíte zase ukončit několikaletý cyklus.
Vždy záleží na konkrétní nabídce instituce, u které máte spořící účet zřízen.
Každý spořící účet bude mít své speciální nároky. Bude výhodnější v něčem jiném než ten druhý a opačně. Určitě nejde z každého čerpat, jak se vám zachce. Pokud ano, tak tam budou asi menší příspěvky.
Jaké jsou rozdíly mezi spořicími účty z hlediska volné manipulace s penězi? Můžu z každého typu spořícího účtu kdykoli čerpat peníze dle potřeby? Nebo k nim nemám po nějakou dobu přístup a nesmím na ně sáhnout?