Diskusní fórum > Práce ve finančnictví > Vracení provize za zrušené smlouvy

Vracení provize za zrušené smlouvy

 1. Avatar
  ilona vorna (0 příspěvků) Pátek 15.02.2019 12:31:49

  Je pravda, že finanční poradce musí vrátit provizi, pokud se uzavřená smlouva do nějakého určitého data zruší?

Řadit podle:
 
 1. Avatar
  Jiří Hampl (1 příspěvek) Pondělí 22.03.2021 10:39:22

  Ano, je to pravda - bohužel.
  Za pojištění se ručí 5 let, za úvěry 3 roky. Regulace provizního systému vnesla na trh tuto úpravu a hodila vidle do práce všech slušných poradců (a šmejdy to ani nevyřešilo).
  Takto pokud Vám například poradce vyřídí hypotéku a Vy ji za dva roky předčasně uhradíte (třeba i částečně), nebo nemovitosti prodáte, tak poradce vrací peníze za již odvedenou práci.

  Slušný poradce, aby se tak "bál" klientovi nabídnout např. zlepšení sazby pokud se třeba po roce, dvou vyskytnou na trhu lepší podmínky, protože odvede znovu pro klienta práci ve formě druhého sjednání hypotéky, ale peníze za předchozí práci z většiny vrátí. Dostává se tak do tržní nevýhody. Klient vydělá, ale poradce pro něj pracoval zadarmo. Dle zákona si za to bohužel nemůže ani naúčtovat peníze, když je obchod provizován, takže placené poradenství se na toto roubuje jen velmi složitě.

  Neznám jiný obor, kde by to bylo takto pitomě řešené. Srovnám li to s např s velmi podobnými realitními makléři, kteří nejsou stále regulování téměř vůbec, tak tam storno nemají a provize jsou oproti finančnímu poradenství navíc cca 5x vyšší.

Vložit nový příspěvek

Váš e-mail nebude nikde publikován. Povinné položky jsou označené *.