Poprvé v historii je možné upéct „Chléb světa“, který je výsledkem všech nejoblíbenějších chlebů po celém světě. Forma a suroviny tohoto chleba byly určeny algoritmy, jež zpracovaly recepty na chleba ze všech koutů zeměkoule. Tento daty generovaný recept následně prošel dalším zpracováním hvězdným pekařem jménem Sébastien Boudet. Konečný výsledek je chutný “flatbread” - chléb světa.

Ankarsrum Kitchen AB - výrobce proslulého švédského kuchyňského spotřebiče Ankarsrum Assistent Original - dnes odhaluje recept na „Chléb světa“. Pomocí tohoto receptu mohou domácí, velcí i malí pekaři upéct chléb, který je průřezem nejoblíbenějších receptů na chleba  ze zemí celého světa.

Kuchyňský robot Ankarsrum Assistent Original je stále populárnější nejen ve Švédsku, ale i v zahraničí. Naše stále silnější mezinárodní pozice dala vzniknout myšlence najít způsob, jak zapojit a spojit lidi po celém světě prostřednictvím pečení. Dnes jsme hrdí na to, že se můžeme podělit o recept na „Chléb světa“, globální recept na chléb, který reprezentuje lidi z celého světa a je založen na tom, co máme společné. „Doufáme, že všichni domácí pekaři, jak začátečníci, tak ti, kteří mají zkušenosti, půjdou a upečou si tento chléb,“ říká Marcus Grimerö, marketingový ředitel Ankarsrum Kitchen AB.

Recept na „Chléb světa“ je datově generovaný a je založen na algoritmickém zpracování nejběžnějších ingrediencí a atributů v receptech na chleba z celého světa. Díky tomu bylo možné určit průřez složek, množství, techniku a formu pečení. Výsledkem je placatý chléb, který mimo jiné obsahuje tři druhy mouky, kterou si můžete v mlýnku namlít.

Od komplexních dat až po chutné pečivo se Sébastienem Boudetem


Aby bylo možné v praxi upéct recept z generovaných dat, Ankarsrum spolupracuje s předním pekařem Sébastienem Boudetem, známým z poroty pořadu „Dessertmästarna“ švédského televizního kanálu 5. Na základě počítačového receptu Sébastien vytvořil konečný recept na „Chléb světa“. Například optimalizoval množství použitých ingrediencí.Výroba chleba s kuchyňským robotem Ankarsrum

Protože počítače a lidé nemluví stejným jazykem, mojí úlohou bylo vytvořit lidský recept. Zasvětil jsem svůj život pečení chleba a mám spoustu znalostí a zkušeností o tom, jak vypadá kvalitní chléb a jak se peče chléb po celém světě. Je vzrušující, že jsem byl součástí tvorby chleba, který není tak tradiční a zároveň představuje průřez receptů z celého světa. Myslím si, že ve stále polarizovanějším světě je pro nás pečení chleba fantastickým způsobem, jak se sjednotit, říká Baker Sébastien Boudet.

Krok za krokem - daty generovaný “flatbread” se stává realitou

  • Práce začala předběžnou studií a vývojem strategie, která vědecky a empiricky odvozuje „chléb světa“.
  • Výzkum byl proveden za účelem nalezení nejoblíbenějšího chleba ze všech zemí na světě. Kritériem byly tradiční recepty - jejich vyhodnocení probíhalo na základě četnosti výskytu a historie na základě souhrnných údajů z data bank s recepty, kuchařek, Wikipedie a blogů z různých zemí.
  • Vytvořili jsme globální databázi chleba obsahující jeden recept z každé země, který byl nejvýraznější, a který obsahoval dostatečné množství statisticky přijatelných informací. Tato databáze kategorizovala všechny myslitelné atributy a složky, které by recept na chléb mohl případně obsahovat. Výsledkem bylo 12 608 jedinečných datových bodů (např. množství, stupně pečení a formy).
  • V závěrečné fázi byla vytvořena řada algoritmů, z nichž každý vypočítal, jaké ingredience a v jakém množství by měl chléb obsahovat, dále jakou technikou by měl být upečen a jakou formu by „chléb světa“ měl mít. Výsledky těchto jednotlivých algoritmů pak byly sloučeny do datového listu, který generoval zdrojový kód „ Chléb světa“.
  • Nakonec, hvězdný pekař Sébastien Boudet přizpůsobil způsob pečení a ingredience receptu tak, aby bylo možné chléb snadno upéct a aby byl chuťově dobrý.

O kuchyňském robotu Ankarsrum

Spotřebič Ankarsrum Kitchen AB je jednou ze tří společností skupiny Ankarsrum Industries Group. Společnost se nachází v historickém městě Ankarsrum ve švédském Smålandu, kde se vyrábí, prodává a distribuuje kuchyňský robot Ankarsrum Assistent Original®. Tento robot byl vytvořen ve čtyřicátých letech minulého století průmyslovým návrhářem Alvarem Lenningem s důrazem na kvalitu, funkčnost a design. Ankarsrum Assistent Original® byl prvním švédským kuchyňským robotem, který je i dnes stejně populární. Od svého uvedení na trh v roce 1940 bylo prodáno 1.500.000 kuchyňských robotů Ankarsrum Assistent Original® ve 30 různých zemích. Chleba si můžete dopřát s kvalitní marmeládou, medem nebo máslem.