Pokud se právě chystáte koupit pozemek, nemovitost, rekonstruovat objekt, který již vlastníte, začít stavět nebo třeba vypořádat majetkové poměry, častým řešením financování bývá hypotéka. Na českém trhu je nabídka více než bohatá, ale jak se v ní správně orientovat? Málokdo má čas a chuť individuálně oslovovat každou ze společností poskytujících hypotéční úvěry.

Proč se nespoléhat na banku, v níž mám vedený účet?

Poměrně obvyklé a zdánlivě jednoduché řešení je, že zájemce o poskytnutí tohoto typu úvěru navštíví banku, v níž má vedený účet. Je to vcelku logické - se správou účtu je spokojen, zpravidla jej užívá již několik let, mnohé její pracovníky zná. Do této banky si nechává zasílat mzdu, spravuje své finanční transakce, a tak vcelku logicky očekává, že mu tento ústav nabídne výhodné podmínky. Věděli jste ale, že ne vždy se tato loajalita vyplatí? Že za hypotéční úvěr v bance, které své finance měsíc co měsíc svěřujete, může nakonec zaplatit i o několik set tisíc korun víc než jinde?

Jak ušetřit i několik set tisíc?

Zaměřme se na rozdíly v úrokových sazbách mezi jednotlivými bankami. Můžeme zvolit sazbu s úročením ve výši 1,49 %, 1,79 % nebo například 2,29 %.
Kolik lze ušetřit? Ukážeme si to na příkladu:

Třicetiletý muž žádá o hypotéční úvěr na nové bydlení v celkové částce 3 milionů korun, dobu splácení si určil na 30 let. Po podrobném průzkumu různých variant zjistil, že pokud zvolí o 0,3 % nižší úrokové sazbu, než mu byla původně nabídnuta, zaplatí na úrocích za celou dobu splácení o celých 150 tisíc korun méně než u konkurence. A pro porovnání - banka, jíž je tento muž dlouholetým klientem, mu nabídla o neskutečných 265 000 Kč vyšší úvěr než konkurence.
 

Jak ale nejsnáze najít ten nejvýhodnější hypotéční úvěr?

Vraťme se ale znovu na začátek článku - víme tedy, že nejvýhodnější nabídku lze zpracovat jedině tehdy, pokud oslovíme všechny subjekty na trhu a zjistíme jejich podmínky. Jak už jsme zmínili, jedná se o časově velmi náročnou aktivitu, a proto je mnohem elegantnější svěřit tento úkol někomu jinému. A tím by neměl být nikdo jiný než komplexní finanční poradce. Proč? Jeho primárním úkolem je zmapovat trh a informovat žadatele o tom, která společnost mu poskytne nejpříznivější podmínky. Neznamená to ale, že je třeba finančního poradce okamžitě hledat. K tomu, abychom získali alespoň orientační představu o nabídce na českém trhu, stačí několik minut na internetu.

Kde tedy zjistím, která hypotéka je pro mě nejpříznivější?

Opravdu není nutné kontaktovat jednotlivé banky, zjišťovat rozdílné podmínky mezi nimi a dělat si náročnou analýzu. Pro snadnou orientaci a bez ztráty drahocenného času najdete na webových stránkách https://www.financni-navigator.cz přehlednou hypotéční kalkulačku. Ta za vás vyhodnotí informace o nejlepší nabídce, respektive nejlepší dostupnou sazbu, která je v aktuální situaci k dispozici.

Finanční navigátor je informační server, který se zaměřuje na výběrová řízení všech bankovních institucí. Pomůže vám vygenerovat hypotéku u banky tak, aby nejlépe vyhovovala vašim požadavkům.

Stačí zanechat kontakt a my Vám zavoláme.