Pracovní neschopnost, ať už v důsledku nemoci či úrazu, razantně zasáhne do finančního rozpočtu celé rodiny. Zvlášť, pokud jde o dlouhodobější pracovní neschopnost.

Abyste se v případě pracovní neschopnosti nedostali do finanční tísně, máte stručně řečeno dvě možnosti. Buď mít dostatečnou finanční rezervu, která toto období pokryje, nebo pojištění pracovní neschopnosti, a to v rámci životního pojištění.

Ne však každá pojistka vám zajistí klidné spaní.

Od kdy máte nárok na pojistné při pracovní neschopnosti?

Od kdy máte nárok na výplatu pojistného při pracovní neschopnosti se liší u každé pojišťovny. Většina vám pojistné nevyplatí dříve, než po uplynutí tzv. karenční doby, která je obvykle 28 dní dlouhá.

Kolik peněz dostanete?

Kolik peněz dostanete, tedy jaká bude výše tzv. denního odškodného, to opět záleží na každé pojišťovně a jejích podmínkách. Každá pojišťovna má své tabulky s limity denních dávek. Takže se snadno může stát, že z hlediska lékaře byste se měli léčit mnohem delší dobu, než po jakou dobu máte nárok na pojistné podle tabulek vaší pojišťovny.

Vždy byste měli být pojištěni na takovou částku, aby výše denní dávek dorovnala alespoň základní výdaje domácnosti.

Pokud je však vaše nemoc či úraz ve výlukách pojišťovny, nedostanete nic!

Není vaše nemoc či úraz ve výlukách pojišťovny?

Zásadní je, abyste dostali od pojišťovny peníze, když budete v pracovní neschopnosti. To však záleží nejen na tom, jakou máte nemoc či úraz, ale také, jakou jste zvolili pojišťovnu a jestli zrovna daná nemoc či úraz není v jejích výlukách.

Nejčastějšími výlukami, které mají pojišťovny ve svých interních tabulkách, jsou problémy s kosterním systémem, tedy s ploténkami, zády, páteří. U jiných nemocí může pojišťovna nárok na pojistné podmiňovat například pravidelností očkování.

V případě úrazu mezi nejčastější výluky spadá úraz při poruše vědomí. Jde o úraz, který se vám stane v důsledku nevolnosti, kdy se vám například zatmí před očima a spadnete, nebo do vás někdo vrazí.

Dalšími skupinami, které se často u pojišťoven objevují ve výlukách, jsou sportovní úrazy a riziková těhotenství.

Pozor! Ve výlukách se často objevuje taky tzv. zhoršení dřívějšího zdravotního problému. V praxi to znamená, že pokud jste na nějakou nemoc či problém trpěli někdy v minulosti a nyní se stejný problém objevil znovu, máte smůlu. Od pojišťovny nic nedostanete.

Kdo vám s pojistkou poradí?

Na internetu vhodné řešení nenajdete. Internetové srovnávače a kalkulačky, které slibují, že vám najdou to nejlepší pojištění, s výlukami nepracují. Porovnávají jen cenu pojištění, kdy nejdražší pojistka neznamená tu nejlepší a naopak.

Nejlepší přehled v pojistných produktech má komplexní finanční poradce, který má přístup do interních podmínek, limitů, tabulek a seznamu výluk, které má každá pojišťovna jiné. Při srovnání pojištění tak bere v potaz nejen cenu, ale i tato důležitá omezení, která jsou rozhodující pro určení toho nejlepšího pojištění pro vás.