Účelový úvěr znamená, že banka stanovuje, k čemu dlužník peníze použije. Nejčastějším důvodem využití je řešení bytové situace. Takový úvěr může klient zajistit buď jen doložením dostatečně vysokého vlastního příjmu, nebo zástavou nemovitosti. V některých případech banka vyžaduje dozajištění ručitelem.

Druhy účelových úvěrů

1/ Hypotéka na bydlení – úvěr musí být vždy zajištěn nemovitostí

2/ Hypotéka s neúčelovým navýšením – úvěr je také vždy zajištěn nemovitostí. K základnímu klasickému hypotéčnímu úvěru poskytují některé banky další část peněz v řádech desítek procent, u kterých je způsob využití peněz na klientovi. Přitom úroková sazba je stejně nízká, jako by účelovost použití peněz prokazoval.

2/ Úvěr ze stavebního spoření – tzv. „řádný úvěr“. Většinou stačí doložit dostatečný příjem, případně najít ručitele. U vyššího úvěru je pak nutno i zastavit nemovitost

3/ Meziúvěr / překlenovací úvěr ze stavebního spoření – je to typ úvěru, který si bere majitel stavebního spoření, který ještě nemá splněny podmínky pro řádný úvěr ze stavebního spoření

Možnosti použití účelových úvěrů

1/ Pořízení či rekonstrukce nemovitosti určené k bydlení

2/ Splacení závazků v souvislosti s řešením bytové situace

3/ Splacení jiného účelového úvěru, tzv. refinancování

Volba vhodného druhu účelového úvěru

U tohoto druhu dluhu je třeba posuzovat kromě úrokové sazby i vedlejší náklady spojené s případným pojištěním či jinými poplatky. Nelze však opomenout ani možnost bezplatného splacení části úvěru.

Úrokové sazby

Rozdíly mezi jednotlivými bankami jsou poměrně minimální, přesto je vhodné se velmi věnovat výběru vhodné finanční instituce. Tímto způsobem lze ušetřit značné množství peněz. V případě, že je možno využít i speciální kombinace formou zrcadlové hypotéky, může být úspora ještě vyšší. U stavebních spořitelen jsou rozdíly mnohem výraznější a proto je v této oblasti dobrý finanční poradce doslova k nezaplacení.

Doba splácení

Doba splácení může dlužník ovlivnit nejvíce u hypoték. Oproti tomu u stavebního spoření je doba závislá na značném množství parametrů. Když k tomu připočítáme, že počet stavebních spořitelen fungujících na českém finančním trhu je pět, má zkušený poradce cenu zlata.

Výhody setkání s komplexním odborníkem na úvěry

  • Nezávazná a bezplatná konzultace
  • Vyhledání veškerých úsporných možností
  • Vyřízení administrativy na jednom místě
  • Prodiskutování možných kombinací, na kterých ušetříte
  • Kalkulace více bankovních domů pro snazší orientaci bez ztráty vašeho drahocenného času
  • Výběr banky, která nejvíce vyhovuje vašim požadavkům
  • Nemusíte obíhat jednotlivé banky a zjišťovat rozdíly a dělat si náročnou analýzu

 

Finanční navigátor Vám ZDARMA poradí.

Zavoláme Vám

Stačí zanechat kontakt a my Vám zavoláme.