Refinancování úvěru znamená převod dlužné částky k jiné bance. Od okamžiku refinancování klient ukončuje splácení dluhu v dosavadní bance a závazek mu začíná u nové banky, kterou si na další období zvolil. Nejčastějším důvodem je nižší úroková sazba, nebo snížení splátky díky prodloužené splatnosti úvěru.

Kdy se dá refinancovat

Většina bankovních institucí vám může provést refinancování (s garancí současné aktuální úrokové sazby) maximálně 12 měsíců před koncem fixace, kterou máte u stávající banky. Některé dokonce pouze 6 měsíců předem.

POZOR! Přesto existuje jedna možnost, kdy si můžete rezervovat stávající, stále ještě nízké úroky, až 3 roky dopředu! Úspory při využití této alternativy mohou jít při současném růstu úroků do statisícových částek!

Co se dá refinancovat

1/ Úvěr ze stavebního spoření – zde pozor na rozdíl „řádný úvěr“ a „meziúvěr či překlenovací úvěr“
2/ Úvěr spotřebitelský – lze jej nazvat jako neúčelový
3/ Úvěr hypotéční

Efekt refinancování

1/ Snížení úrokové sazby a potažmo i celkového přeplacení
2/ Prodloužení splatnosti celého dlužného závazku
3/ Navýšení současného dluhu o další finance
4/ Jiné důvody – změna zástavy, vyjmutí spoludlužníka či ručitele, změna dlužníka atd.

Volba vhodného úvěru pro refinancování

Vhodnost a typ úvěru by měl každý člověk osobně probrat s finančním odborníkem. Velmi často umí dosavadní banka ustoupit z dosavadních drahých podmínek. To však pouze za předpokladu předložení konkurenční / levnější nabídky. Proto je vhodné s finančním odborníkem projít více možností a pak jednotlivé banky tlačit k zajímavějším podmínkám.

Často se stává, že domácí banka, kde má člověk roky vedený účet, se ke svému dlouholetému klientovi chová macešsky. Naopak, jiný cizí ústav vytvoří podmínky, které se neodmítají.

Úrokové sazby

Vzhledem k počtu bankovních institucí na českém trhu je nabídek jako hub po teplém dešti. Je třeba mít svého komplexního finančního odborníka, aby výběr nedal mnoho práce a výsledek potěšil rozpočet domácnosti.

Úspory takovýchto transakcí mohou jít do desítek tisíc. Rada a služba skutečného poradce je pak k nezaplacení.


Pohled na dobu splácení a podmínky nového úvěru

Doba splácení a výše měsíčních splátek spolu velmi úzce souvisí. Proto by si ji každý člověk měl určit sám. Na čem však trvat – to je možnost kdykoli umožnit předčasné splacení úvěru. Tedy alespoň významné části. Samozřejmě bezplatně.

Příklad z praxe: Refinancování hypotéky s neúčelovým navýšením
Mladý manželský pár již pátým rokem splácel hypotéční úvěr s úrokovou sazbou 3,5% p.a. a se splatností 20 let. V rámci další rekonstrukce a dovybavení svého bytu potřeboval půjčit další finance. V rámci refinancování docílili u nové banky úrok 1,69% p.a. + neúčelově dalších 200 000.- Kč na vybavení. Celkové úrokové zatížení se podařilo výrazně snížit, navíc klienti využili systém zrcadlové hypotéky, čímž uspořili další finance.

Výhody setkání s komplexním odborníkem na úvěry

  • Nezávazná a bezplatná konzultace
  • Vyhledání veškerých úsporných možností
  • Vyřízení administrativy na jednom místě
  • Prodiskutování možných kombinací, na kterých ušetříte
  • Kalkulace více bankovních domů pro snazší orientaci bez ztráty vašeho drahocenného času
  • Výběr banky, která nejvíce vyhovuje vašim požadavkům
  • Nemusíte obíhat jednotlivé banky a zjišťovat rozdíly a dělat si náročnou analýzu

 

Finanční navigátor Vám ZDARMA poradí.

Zavoláme Vám

Stačí zanechat kontakt a my Vám zavoláme.