Systém elektronické evidence tržeb se bez zpoždění rozjel od půlnoci 1. prosince 2016 v ostrém provozu. Ministr financí Andrej Babiš pokládá tento den v souvislosti se systémem kontroly odvodu daní za historický. Řešení EET považuje za efektivní dokončení myšlenky o registračních pokladnách z roku 2007 a i přes všemožné výtky a názorové konfrontace prezentuje tento projekt jako revoluční. EET je zdrojem reálných úspor a nástrojem k odhalení daňových úniků, neboť centrálně zaevidované údaje systémem EET se budou srovnávat s podaným daňovým přiznáním. O přínosnosti EET s ministrem financí nepolemizuje ani prezident Miloš Zeman. Ten dokonce 7. prosince 2016, tedy týden po spuštění EET, v Poslanecké sněmovně naznačil, že bude-li státní rozpočet na konci roku vyrovnaný, navrhne Andreje Babiše na Nobelovu cenu za ekonomiku.

Testovací fáze – listopad 2016

Od začátku listopadu roku 2016 měli živnostníci možnost přihlásit se do testovací fáze EET a prověřit jak funkčnost zvoleného pokladního zařízení, tak on-line komunikaci s finanční správou. Majitelé i zaměstnanci se tedy zároveň mohli začít učit s novým systémem pracovat v předstihu. Během testovacího režimu až do ostrého startu 1. prosince dorazilo dle informací Andreje Babiše do centrálního registru 2,5 milionu účtenek.

Namísto EET paušální daň – nový top bod sváru, autor: Andrej Babiš

S pozměňovacím návrhem přišel ministr financí týden před ostrým spuštěním EET a tuto překvapivou akci odůvodnil pro iDNES.cz tím, že až po uvedení EET do života se postupně krystalizuje, jaké všemožné druhy podnikání v tuzemsku existují a jaké je třeba nastavit konkrétním subjektům podmínky.

Návrh se má týkat nejmenších živnostníků s ročním obratem do 250 000 korun (platí pro občasné či pravidelné podnikání) a e-shopů, u kterých je díky platbě kartou elektronická stopa o příjmech. Proto by měly být e-shopy s elektronickými platebními systémy z EET vyňaty. V rozhovoru pro Lidové noviny Andrej Babiš celou věc zpřesňuje: „Nejedná se o výjimku, ale o možnost požádat finanční úřad o posouzení stanovení paušální daně.“ Tím chce malým živnostníkům ulehčit život – v případě, že budou platit stanovenou paušální daň, nepodávají přiznání k dani, není tedy důvod k evidenci, nebudou kontrolováni finanční správou, nedochází k daňovým unikům, protože daň zaplatí a vědí, kolik platí.

Využití této možnosti se týká podnikatelů, kteří by s EET měli začít ve 3. a 4. fázi (březen, červen 2018), v menší části i z fáze druhé. Přes zpravodajský server Seznam náměstkyně ministra financí Alena Schillerová předává malým živnostníkům radu, ať s nákupem zařízení pro EET prozatím počkají. Babiš dává naději i podnikatelům z první vlny, kteří by po dojednání detailů mohli zřejmě zpětně požádat o uznání možnosti paušální daně a v případě splnění podmínek jim budou ušlé náklady za investice do EET vráceny.  

Místo EET paušální daňSůl do rány na poslední chvíli – Babiš mění své závazné stanovisko o nevýjimkách, Sobotka zuří

Namíchnutí jsou nejen živnostníci s příjmy nad čtvrt milionu ročně, pravicová opozice, ale i premiér vlády Bohuslav Sobotka, který své výhrady a předpoklad, že pozměňovací návrhy zákona o EET o úpravě pro drobné živnostníky a e-shopy v lednu nebudou schváleny, předložil v pořadu Otázky Václava Moravce. Lídr konkurenční ČSSD se obává, že by změny znamenaly například cestu, jak obejít práh pro registraci do skupiny plátců DPH. V otázce zavedení dle schváleného zákona EET je však tento bývalý ministr financí v názorové shodě s tím současným a chápe EET jako atraktivní nástroj pro narovnání podmínek podnikatelského prostředí, náklady za pořízení pokladního systému nepovažuje za dramatické. Sobotkova ČSSD byla participantem vzniku zákona v současném znění, proto současnou podobu zákona chápe jako definitivní a funkční. 

Jak manipulují živnostníci s EET? Přeruším - založím

Z monitoringu podnikatelského prostředí vyplývá další novinka – podnikatelé si před oficiálním startem EET pozastavují živnostenská oprávnění pro původní provozovny a zakládají si nové živnosti. To proto, aby získali nové IČO a začali evidovat bez předchozí historie. Zamezí tak srovnávání jejich účetnictví před zavedením systému EET a po jeho spuštění.

Zpravodajský portál Seznam uvádí, že dle analýz společnosti CRIF, dodávající informace o firmách, bylo přerušeno v  prvních prosincových dnech tohoto roku 1220 živností, kdežto za celý prosinec loňského roku to bylo 917, přičemž pozastavování živnosti není pro poslední měsíc v roce vůbec typické. Dochází k němu obvykle až v lednu. Snadno čitelný je také fakt, že v listopadu loňského roku bylo přerušeno 1 190 živností, ve stejném měsíci tohoto roku to byl téměř dvojnásobek, tj. 2126. A naopak ze srovnání stejných měsíců, tj. listopadu minulého a letošního roku, je rovněž jasně patrný dvojnásobný vznik nových firem (816 v listopadu 2015, 2126 v listopadu 2016).