Jako spousta mladých lidí, i my jsme se rozhodli stavět. Dostali jsme se do fáze, kdy se začala řešit hypotéka. Neměli jsme bohužel jako většina skoro nic našetřeno. Vzhledem k tomu, že banka půjčuje maximálně 90% z ceny odhadu, nebyla tato situace ideální. Navíc jsme chtěli lepší úrokovou sazbu. Na to jsme ale potřebovali ideálně mít tak 30% vlastní hotovosti.

Finanční poradce nám poradil řešení, které jsme nečekali a i když jsme si ho museli trochu vybojovat u rodičů, nakonec to bylo to nejlepší, co nás mohlo potkat.

Zjistili jsme, že lze ručit další nemovitostí, nejen tou, co stavíme…

Měli jsme v plánu postavit dům za 5 mil. korun. Podařilo se nám přesvědčit rodiče, abychom mohli zastavit jejich dům a na ten jsme dostali odhadní cenu 4,5 mil. korun. Pozemek jsme měli už na dřívější hypotéku, tudíž ten zastavit nešlo.

Ve výsledku jsme zastavili dům rodičů a banka nám hned povolila čerpání v 70% výše zástavy – to v našem případě bylo 3,15 mil. Za tuto částku jsme započali stavbu.

Další čerpání peněz

Následně, po kontrole výstavby odhadcem, proběhlo další čerpání z celkové částky 6 mil. Ve výsledku jsme si tedy půjčili ještě o milion víc, než jsme měli v plánu na dům použít.

Učinili jsme tak ze dvou důvodů:
1) Nikdy nevíte, jestli se stavba neprodraží.
2) Za nabízený úrok se vám peníze hodí i na vybavení domu.

Banka vám půjčí max. 20% hypotéky navíc. Pokud ji nedočerpáte na stavbu, je možné bud požádat o její snížení (vrácení části hypotéky), anebo ji můžete (max. těch 20%) využít na cokoliv, dle libosti.

Hypotéka nám pokryla nejen výstavbu domu, ale také úpravu pozemku a vybavení domu

Díky zástavě jsme tedy kompletně postavili dům a ještě nám zbyly i peníze na plot, úpravu pozemku, a vybavení domu. Kdybychom nevyužili zástavu, budeme si muset půjčit někde jinde za mnohem horších podmínek. Taky by vše bylo mnohem složitější a taky dražší! Díky zástavě vše proběhlo úplně v pohodě. Splácíme jen hypotéku, což je nejlevnější půjčka. Rozhodně toto řešení můžeme doporučit.