Ve snaze omezit riziko další „finanční hypoteční krize“ se ČNB rozhodla pro další zpřísnění podmínek k získání hypotéky. Tato nová omezující pravidla pro získání hypotéky mají platnost od 1.10.2018. Konkrétně to jsou 2 podmínky, které musí platit současně!

Podmínka č.1: Celková výše měsíčních splátek úvěrů nesmí přesáhnout 45% čistých příjmů žadatele / žadatelů

Změny ve splátkách hypotéky od 1.10.2018Co to znamená v praxi? Pokud o úvěr žádá jednotlivec s příjmem 20 000 Kč čistého, mohou veškeré oficiální bankovní splátky činit maximálně 9 000 Kč měsíčně. Pokud o úvěr žádají dvě osoby s celkovým příjmem 50 000 Kč čistého, jejich celkové měsíční zatížení může činit nejvýše 22 500 Kč korun.

Podmínka č.2: Maximální výše úvěru nesmí přesáhnout devítinásobek ročních čistých příjmů

Maximální možná výše hypotéky od 1.10.2018Zároveň s podmínkou č.1 musí žadatel / žadatelé splnit i podmínku, kdy maximální výše úvěru nesmí přesáhnout devítinásobek ročních čistých příjmů. Pokud tedy o úvěr žádá jednotlivec s příjmem 20 000 Kč čistého, může maximální výše jeho úvěru činit maximálně 2 160 000 Kč. Pokud o úvěr žádají dvě osoby s celkovým příjmem 50 000 Kč čistého, jejich celková výše hypotéky nesmí překročit 5 400 000 Kč.

Na co je třeba si ještě dávat pozor?

Do úvěrů, které se do podmínek počítají, spadají nejen hypotéky a úvěry ze stavebního spoření. Je třeba  přičíst i spotřebitelské úvěry či například i kreditní karty

Čím je člověk starší, tím se zkracuje maximální doba splatnosti a tudíž se zvyšuje výše měsíční splátky. V tomto případě mohou v klidu sice splnit podmínku č.2, ale mohou mít potíž s podmínkou č.1, tedy s měsíčním zatížením.

Hrozí zvýšení cen nájemného?

S čím je třeba počítat, k čemu může dojít? Pokud nízkopříjmové skupiny osob nedosáhnou na vlastní bydlení, nezbude jim, než jít do nájmu. Bude-li takových osob více, může dojít ke zvýšení cen nájmů.


Finanční navigátor Vám ZDARMA poradí

  • Konzultace a poradenství zdarma.
  • Zdarma pro Vás provedeme výběrové řízení na Vaši hypotéku.
  • Poradíme Vám s výběrem toho nejlepšího hypotečního úvěru tak, aby byl skutečně výhodný nejen z pohledu úrokové sazby, ale i dalších poplatků.
  • V případě realizace hypotéky prostřednictvím nás nic neplatíte!
  • Garantujeme nejlepší podmínky, nezastupujeme žádnou banku.


Stačí zanechat kontakt a my Vám zavoláme.

Souhlasím s VOP *
Souhlasím se sdílením kontaktu *

Všechny položky označené * jsou povinné.