U spotřebitelských úvěrů je nejlepším řešením si je nebrat. Přesto, jsou situace, kdy se jim člověk stěží vyhne. A pak je každá rada drahá.

1/ Hledáme-li poskytovatele nového spotřebitelského úvěru, který nám finance půjčí, většina žadatelů navštíví nejdříve banku, kde má vedený účet. Zde se v hrubém rozptylu pohybujeme okolo 15% p.a. (roční úrokové míry). Je třeba si dát pozor na jednostranné srovnávání nabídek pouze dle základní úrokové sazby.

Dalším nemalým nákladem při zřizování spotřebitelského úvěru totiž může být více či méně skrytý poplatek, nebo vyžadovaná pojistka. To už, zjednodušeně řečeno, se však bavíme o tzv. RPSN (roční procentní sazba nákladů), která umí být oproti základní sazbě nesrovnatelně vyšší.

V průběhu splácení pak může velmi draho vyjít také poplatek / penále za předčasné splacení části, případně celého úvěru, nebo i nemožnost úvěr splatit.

Zde se vyplatí prostudovat více nabídek, nebo si nechat udělat bezplatné nezávislé výběrové řízení. Je třeba zde zmínit dva extrémy, se kterými jsem se lze setkat. Nejnižší úroková sazba se klonila k číslu 5% p.a., nejvyšší pak atakovala neuvěřitelné trojciferné číslo 100% p.a.!

2/ Pokud již jsme ve fázi splácení stávajícího spotřebitelského úvěru, je na místě otestovat možnost refinancování.

Máme-li takové úvěry (nebo i v kombinaci s kreditními kartami) dva a více, stojí za vážnou úvahu tzv. konsolidace. Při ní lze výrazně snížit úrokové zatížení a tudíž i celkové přeplacení, případně také měsíční splátku. Některé banky nabízejí také zaplacení poplatků spojených se splacením stávajících úvěrů u konkurenčních finančních ústavů.

Z výše uvedeného vyplývá, že spotřebitelské úvěry mají své místo při řešení potřeb většiny z nás. Je však třeba být, jako ovšem u každé finanční transakce, velmi obezřetní. Nebrat první nabídku, která nám přijde pod ruce. Udělat si / nechat si udělat výběrové řízení a až pak „do toho říznout“. A nezapomínat na ústupový plán. Tedy mít možnost bez ztráty kytičky úvěrové pole opustit.

Výhody setkání s nezávislým odborníkem na finance

  • Nezávazná a bezplatná konzultace
  • Vyhledání veškerých úsporných možností
  • Vyřízení administrativy na jednom místě
  • Prodiskutování možných kombinací, na kterých ušetříte
  • Kalkulace více bankovních domů pro snazší orientaci bez ztráty vašeho drahocenného času
  • Výběr banky, která nejvíce vyhovuje vašim požadavkům
  • Nemusíte obíhat jednotlivé banky a zjišťovat rozdíly a dělat si náročnou analýzu


Finanční navigátor Vám ZDARMA poradí.

Zavoláme Vám

Stačí zanechat kontakt a my Vám zavoláme.