U výběru vhodného způsobu financování výstavby nemovitosti je velmi důležitým kriteriem poměr mezi cenovou hladinou celého záměru, odhadem tzv. ceny budoucí a vlastních finančních prostředků (tzv. Vlastní zdroje).

Většina stavebníků je totiž v situaci, kdy mohou zastavit pouze nově realizovaný dům. Banky však nepůjčí za pro klienta příjemných podmínek víc než 80 %, ve vyjimečných případech za vyšší úrok pak max. 90 % z odhadu budoucí tržní ceny. Zbytek musí investor mít odjinud, nejlépe vlastní hotovost.

Prozatím je možné, že za část peněz „ze svého“ je považován i jiný úvěr. Nejčastěji ze stavebního spoření, nebo dnes již v některých případech dokonce levnějších a jednodušších speciálních formách spotřebitelského úvěru.

Formy financování výstavby

1/ Úvěr / meziúvěr ze stavebního spoření – při dnešních cenách a úrokových sazbách velmi drahá varianta

2/ Úvěr hypotéční – nejčastější forma, ideálně pak v kombinaci se Zrcadlovou hypotékou

3/ Kombinace stavebního spoření a hypotéky

4/ Doplnění chybějících vlastních zdrojů formou speciálních spotřebitelských úvěrů

Možnosti financování bydleníDle čeho volit vhodný druh financování

Na trhu jsou výrazné rozdíly mezi bankami poskytujícími hypotéky. Proto volbu nejvhodnějšího ústavu či případné doplnění vlastních zdrojů je dobré ponechat na zkušeném finančním poradci.

V rámci své služby takový poradce vyřeší i požadavky banky na pojištění a s ním související slevy na úrokových sazbách, případně další benefity.

Započítá-li poradce tyto požadavky, často dojde klient ke zjištění, že původně preferovaná banka už nevychází tak zajímavě a do hledáčku se dostanou jiné instituce. Mimo jiné i v tom je přidaná hodnota jeho služby.

Úrokové sazby

Pro výstavbu platí stejná hladina úroků, jako pro jiné účelové formy financování. Pro financování výstavby je rozhodující (stejně jako pro finanční plánování čehokoli jiného) celková koncepce řešení. A na to je třeba najít profesionálního finančního poradce.

Příklad z praxe: Financování výstavby rodinného domu
Manželé Kulovi se shodli, že dozrál čas ke stavbě malého rodinného domku na pozemku, který před několika lety dostali od svých rodičů. Vzhledem k nevalným finančním možnostem potřebovali co možná nejvíce snížit finanční zatížení, omezit dosavadní platby na různé finanční produkty a vybrat z nich většinu dostupných peněz. Zároveň do celého řešení bylo třeba zakomponovat prodej jejich bytu a využití peněz za něj pro rychlou dostavbu.

Tato situace vyžadovala delší konzultaci s finančním odborníkem, který jim připravil koncepční řešení celé akce a časový harmonogram. Přestože manželé Kulovi na zrcadlovou hypotéku zatím nedosáhli, úspora měsíčních nákladů jim spolu s koncepcí postupu umožnila výstavbu zrealizovat.

Výhody setkání s komplexním odborníkem na úvěry

  • Nezávazná a bezplatná konzultace
  • Vyhledání veškerých úsporných možností
  • Vyřízení administrativy na jednom místě
  • Prodiskutování možných kombinací, na kterých ušetříte
  • Kalkulace více bankovních domů pro snazší orientaci bez ztráty vašeho drahocenného času
  • Výběr banky, která nejvíce vyhovuje vašim požadavkům
  • Nemusíte obíhat jednotlivé banky a zjišťovat rozdíly a dělat si náročnou analýzu

 

Finanční navigátor Vám ZDARMA poradí.

Zavoláme Vám

Stačí zanechat kontakt a my Vám zavoláme.

 

Čtěte také