Uvažujete o koupi nemovitosti, tak rozhodně neváhejte a běžte do toho! Právě teď je ten nejlepší čas na pořízení vlastního bydlení! Ceny hypoték stále klesají. Nečekejte na další rok! Už od příštího měsíce můžete bydlet ve vlastním!

Proč si vzít hypotéku právě teď

Úrokové sazby u hypoték jdou stále dolů a to není konec. Podle obchodních expertů se předpokládá, že sazby u hypoték by se mohly dostat ke dvěma procentům. Sazby hypoték klesají už osmý měsíc po sobě. Ceny úvěrů tlačí dolů i fakt, že banky doslova bojují o každého klienta. Banky reagují na předražené nemovitosti a slabou nabídku cenově dostupných bytů. Klienti ztrácí zájem kvůli vysokým tržním cenám nemovitostí a zpřísňujícím podmínkám ze strany České národní banky.

I když nižší úrokové sazby motivují k pořizování hypotéky, počet nově poskytnutých úvěrů na bydlení je v porovnání s předchozím rokem nízký. Tyhle všechny skutečnosti jsou ovlivněny vysokými cenami nemovitostí, které vedou k tomu, že si lidé mohou hůře pořídit vlastní bydlení.

Je nejlepší čas řešit hypotéku protože:

  • Splácíte vlastní investici
  • Různými opravami a úpravami nemovitost zhodnocujete
  • Hypotéka má nyní nejnižší úrokové sazby
  • Splátky hypotéky jsou většinou levnější než cena pronájmu

Sazby hypoték padají

Pokles úrokové sazby je pro klienty lákavý! Banky se doslova předhání a snižují úrokové sazby na úkor svých marží. Bohužel ceny nemovitostí stále rostou a to potenciální klienty odrazuje. Banky se při boji o klienty musí vypořádat s vysokou inflací. Stouply ceny potravin, bydlení, elektřiny.

Snížení cen u hypoték je umožněno podmínkami na trhu, kdy klesly dlouhodobé sazby. Ke snižování sazeb se postupně přidají i další banky. Všechno je to jenom otázka času. Velké banky tento propad trhu pociťují více, než ty menší a proto se v závěru tohoto roku očekává tlak na prodej podpořený snížením úrokových sazeb. Zlevňování hypoték tak může ještě pokračovat, jelikož banky mají dostatečný prostor pro snížení úroků. O tom právě nasvědčují nízké sazby na mezibankovním trhu.

Za prvních sedm měsíců letošního roku bylo sjednáno 43 489 hypotečních úvěrů za 99 miliard korun. Pokud se podíváme o tři roky zpět do roku 2016 a stejného období, tak bylo sjednáno 62 881 hypoték, což je téměř 122 miliard korun.

Banky už nezastrašují své klienty tím, že hypotéky budou dražší, ale naopak. Začínají upozorňovat, že hypotéky půjdou ještě dolů, a mohly by se tak dostat ke dvěma procentům. Průměrná úroková sazba klesla minulý měsíc v srpnu na 2,61 procenta z červencových 2,68 procent. Pokles je zaznamenán již osmý měsíc v řadě. Hypoteční sazby se tak dostaly na úroveň loňského podzimu. Na minimu byla sazba v prosinci roku 2016 a to na 1,77 procentech.

Konkurenční boj mezi bankami

Od začátku roku se banky snaží nahnat klienty a hypoteční úroky snižují. Teď jdou s úroky dolů více a rychleji. Průměrné sazby se začínají přibližovat ke dvěma procentům.  Nabídky u jednotlivých bank se liší, a liší se i nabídky konkrétní banky pro různé výše hypotéky. Často jsou sazby pro klienty stanoveny individuálně. Lze se setkat i s tím, že stejná banka pro dva úvěry ve stejné výši nabízí různé úrokové sazby.

V současném okamžiku snížení sazeb oznámily tyto tři banky:

  • Česká spořitelna – snížila úroky u všech fixací o 0,3 procentního bodu (fixace na pět a osm let je teď od 2,44 % stejně jako tříleté. Desetileté fixace úročí 2,54 %).
  • Fio banka – snížila sazby tří a pětiletých fixací a klienty doslova „láká“ na sazbu od 2,18 %
  • Wustenrot – snižuje úroky o 0,25 %
  • Komerční banka – snížila sazby u pětileté fixace o 0,7 % na 2,29 %, tříleté začínají na 2,79 %
  • Air Bank zlevnila o 0,2 až 0,3 procentního bodu. Pětileté fixace hypoték na víc než 1,5 milionu korun začínají na 2,59 %.

Za poklesem ceny stojí velmi silná konkurence. Od září 2019 totiž nově vstoupila na trh hypoték Banka Creditas.

Kvůli omezením České národní banky na hypoteční úvěry řada lidí nedosáhne, i když by mohli splácet. Další zájemci doslova odpadají kvůli prudce rostoucím cenám bytů.

Buďte ostražití!

Dávejte si pozor na narůstající tlak bank, kdy sjednání hypotéky s dobrou úrokovou sazbou často podmiňuje koupě dalšího finančního produktu (nejčastěji se jedná o předražené pojištění hypotéky)! Levná úroková sazba vás tak může vyjít hodně draze!

Teď nemáte důvod obávat se prudkého zvýšení úrokových sazeb! Naopak, hledejte optimální nemovitost pro vaše vlastní bydlení!

Pokud budete potřebovat poradit, neváhejte a obraťte se na nás!

 

Zanechte nám na sebe kontakt, my Vám zavoláme