Čím dříve budete mít vybranou nemovitost ke koupi a čím dříve začnete s přípravou úvěru, tím lépe. Obzvlášť v dnešní době, kdy úroky rostou a jejich snižování je v nedohlednu, alespoň prozatím. Rychlost je tedy velmi důležitá, protože při stoupání úrokových sazeb ovlivňuje cenu hypotéky.

Jak uspíšit hypotéku, když chcete stavět?

V případě, že chcete stavět, snažte se co nejdříve dokončit přípravu projektové dokumentace. Tlačte na projektanta a stavební povolení. Cílem je, aby odhadce banky zpracoval co nejdříve odhad tzv. ceny budoucí, abyste mohli co nejdříve zahájit vlastní vyřizování hypotéky. Čím dříve budete mít hypotéku vyřízenou, tím bude levnější.

Jak uspíšit hypotéku, když jste ještě nenarazili na vhodnou nemovitost?

Pohotovostní úvěr u hypotékyNenarazili jste na nemovitost (dům, byt, pozemek), která by vám vyhovovala? Nevadí. Už teď si můžete zažádat o tzv. pohotovostní úvěr, nebo-li hypotéku bez nemovitosti. Jedná se o příslib banky, že při splnění daných podmínek poskytne žadateli úvěr na financování bydlení. Takový příslib je uzavřen standardně na dobu určitou, která činí 1 rok. Po celý rok tak máte čas najít to pravé bydlení. Pokud se vám to nepodaří ani za rok, je možné lhůtu po dohodě s bankou dál prodloužit.

Po nalezení vhodné nemovitosti banka provede standardně odhad její hodnoty a popřípadě upraví výši úvěru. Následně dochází k podpisu úvěrové smlouvy a k čerpání úvěru.

Splatnost hypotéky a fixační období

Čím dříve, tím lépe, platí pro vyřízení hypotečního úvěru, ale rozhodně neplatí pro dobu splatnosti hypotéky. Krátká splatnost je lákavá v představě brzkého zbavení se závazku, ale má výrazné riziko v podobě napjaté finanční situace ovlivněné vysokým měsíčním zatížením. Jakýkoli negativní výkyv příjmů vás totiž může dostat do finančních potíží...

Se splatností hypotéky souvisí také fixační období. To byste měli zvážit podle toho, jestli v budoucnu očekáváte přísun většího množství peněz. Mohou to být peníze např. z prodeje jiné nemovitosti, peníze ze stavebního spoření, investiční výnos apod. Pokud Vás takový příjem čeká a Vy plánujete se pomocí něho zbavit hypotéky, pak volte fixaci na odpovídající dobu, kdy takový příjem očekáváte.

Krátká fixace úrokové sazby znamená všeobecně nižší úrok a nižší splátku, je však třeba „každou chvilku“ s bankou řešit refix, případně vyjednávat s jinými bankami o případném refinancování. A to v dnešní době, kdy se předpokládá růst úroků i v budoucnu, není moc vhodné řešení.

Finanční navigátor Vám ZDARMA poradí

Vyberte si tu nejlepší hypotéku na trhu.

  • Konzultace a poradenství zdarma.
  • Zdarma pro Vás provedeme výběrové řízení na Váš úvěr.
  • Poradíme Vám s výběrem úvěru tak, aby byl skutečně výhodný nejen z pohledu úrokové sazby, ale i dalších poplatků.
  • V případě realizace úvěru nic neplatíte!
  • Garantujeme nejlepší podmínky, nezastupujeme žádnou banku.


Stačí zanechat kontakt a my Vám zavoláme.

 

Zanechte nám na sebe kontakt, my Vám zavoláme