Ve snaze omezit riziko další „finanční hypoteční krize“ se ČNB rozhodla pro další zpřísnění podmínek pro získání hypotéky. Posvítila si na bonitu klientů a stanovila dvě podmínky, podle kterých budou banky posuzovat, zda příjmy žadatele o hypoteční úvěr jsou dostačující.

Co musí příjmy žadatele o hypotéku splňovat?

  1. Celková výše měsíčních splátek úvěrů nesmí přesáhnout 45% čistých příjmů žadatele / žadatelů.
     
  2. Zároveň s podmínkou v bodu č.1 musí žadatel / žadatelé splnit i podmínku, kdy maximální výše úvěru nesmí přesáhnout devítinásobek ročních čistých příjmů.

Jak to bude vypadat v praxi?

Pokud o úvěr žádá jednotlivec s měsíčním příjmem 20 000 Kč čistého, mohou veškeré oficiální bankovní splátky činit maximálně 9 000 Kč měsíčně. Tento jednotlivec s příjmem 20 000 Kč čistého může získat hypoteční úvěr v maximální výši 2 160 000 Kč.

Pokud o úvěr žádají dvě osoby s celkovým měsíčním příjmem 50 000 Kč čistého, jejich celkové měsíční zatížení může činit nejvýše 22 500 Kč. Výše hypotéky pro tyto dvě osoby s celkovým příjmem 50 000 Kč čistého nesmí překročit 5 400 000 Kč.

Na co je třeba si ještě dávat pozor?

Do úvěrů, které se do podmínek počítají, spadají nejen hypotéky a úvěry ze stavebního spoření. Je třeba přičíst i spotřebitelské úvěry či například i kreditní karty

Čím je člověk starší, tím se zkracuje maximální doba splatnosti a tudíž i zvyšuje výše měsíční splátky. V takovém případě je podmínka č.2 splněna bez potíží, ale s podmínkou č.1, tedy s měsíčním zatížením, nastává problém.

S čím je třeba počítat – k čemu může dojít?

Pokud nízkopříjmové skupiny osob nedosáhnou na vlastní bydlení, nezbude jim, než jít do nájmu. Bude-li takových osob více, může dojít ke zvýšení cen nájmů.

 

Finanční navigátor Vám ZDARMA poradí.

Zavoláme Vám

Stačí zanechat kontakt a my Vám zavoláme.