Půjčili jsme si na hypotéku 5 mil. Kč na stavbu domu. Odhad jsme měli taky na 5 mil., tak proč si půjčovat zbytečně víc? Takto jsme uvažovali dříve a nebylo to správně. Dneska bych si půjčil maximum.

Hypotéka 5 mil. Kč na výstavbu nové nemovitosti: bylo to málo :-(

Jak už to na stavbě bývá, stavba se prodražila a to nejen vinou víceprací, ale i tím, že jsme se rozhodli pro lepší podlahy, výkonnější tepelné čerpadlo, hezčí koupelnu… Ve výsledku nás dům vyšel na 5,58 mil. a neměli jsme plot, zahradní domek a celkově dořešenou zahradu. Trochu mě zaskočilo, kolik všechny ty další věci stojí...

Kolik jsme zaplatili a kolik jsme „mohli“ zaplatit

Prohloupili jsme, že jsme si nevzali hypotéku na celých 5 mil. Kč s úrokovou sazbou 1,99 %.

Schválně jsem si zpětně zjišťoval, kde jsme udělali chybu:

1) Museli jsme si půjčit 400 tis. Kč. Jako spotřebitelský úvěr za úrokovou sazbu 7,7 % to je samozřejmě o dost víc, než sazba na hypotéce (tu jsme měli 1,99%).

2) Chtěli jsme pozemek alespoň oplotit, ale když už máte splácet hypotéku, ne zrovna ideálně se vám šetří… vzali jsme si další úvěr 250 tis. Kč na plot kolem domu a zahrady. Sazba 8 %.

3) Zjistili jsme, že na zahradě chceme mít i něco jiného, než trávník. Rozhodli jsme se realizovat částečně okrasnou a částečně užitkovou zahradu včetně skleníku. Myslel jsem si, že to už nějak finančně utáhneme z výplaty. Spočítal jsem si, že bych na to při současném stavu šetřil dva roky.  Tak dlouho jsem nechtěl čekat. Půjčili jsme si tentokrát od švagra 120 tis. Kč a za úrok 4 %.

4) Manželka neplánovaně otěhotněla a posléze šla na mateřskou. Díky tomu nám klesl příjem na takovou úroveň, že nám do skončení mateřské musí vypomáhat rodiče.

Je na první pohled jasné, jak značné jsou rozdíly v kalkulacích. Kdybychom si hypotéku vzali o něco vyšší, platili bychom asi o 13 tis. měsíčně menší splátku. Úplně v pohodě bychom vyšli… A ve výsledku by náš dům vyšel na mnohem míň peněz, než teď.