Doba splatnosti, tedy doba do kdy bude úvěr splacen, se posuzuje podle několika kritérií.

Dle věku klienta

Většina bank vyžaduje, aby maximální věk na konci splácení hypotéky byl okolo 65let věku. Některé banky mají standard do 70let věku.

V případě spoludlužníků, kdy do úvěru vstupuje dvojice osob (manžel + manželka, druh + družka), se řídí maximální splatnost dle věku staršího z nich.

Prodloužíte-li dobu splatnosti na maximum, stále platí zákon umožňující s každou dvanáctou měsíční splátkou umořit až 25% dluhu bez poplatků či sankce.

Dle čeho zvolit dobu splatnosti?

Téměř každý se chce zbavit úvěru co možná nejdříve. Přesto, jsou situace, kdy je výhodnější si dobu prodloužit na maximum a využít excelentního systému Zrcadlové hypotéky.

Příklad:
Manželé chtějí rekonstruovat rodinný dům s odhadní cenou 5 milionů. Stavební firma jim nabídla rekonstrukci za cenu dva miliony. Mají k dispozici jeden milion korun hotovosti a chtějí využít úsporného efektu Zrcadlové hypotéky.

Vzhledem k rodinné situaci a šíři finančního portfolia je možné řádově 800 000 Kč vlastních zdrojů dát do „Protipáky“ v rámci Zrcadlové hypotéky.
Proto si vezmou hypotéku ve výši 1,8 milionu s úrokem 2,09 % a fixací na 10 let na rekonstrukci + zbytek realizační ceny dají ze svého.
Zůstatek vlastní hotovosti v systému Zrcadlové hypotéky jim vygeneruje celkovou úsporu nákladů po dobu splácení hypotéky ve výši cca 240 000 Kč.
Navíc budou mít splaceno o víc jak dva roky dříve, než při standardní hypotéce.

Pozor: Krátká splatnost je lákavá v představě brzkého zbavení se závazku, ale má výrazné riziko v podobě napjaté finanční situace ovlivněné vysokým měsíčním zatížením. Jakýkoli negativní výkyv příjmů vás může dostat do potíží.

Je tedy třeba přihlédnout, na jakou výši měsíční splátky mám dle mého posouzení.

Při postupném čerpání peněz z vašeho úvěrového účtu splácíte do plného vyčerpání úvěru jen úroky z vyčerpané částky. Tedy bez splátky jistiny.

Výše měsíčních splátek

Každý má jiné osobní možnosti výše splátek a to bez ohledu na výši příjmu. Vlastní představa a reálná výše splátek dle představy banky je rozhodující. Při volbě doby splatnosti (a potažmo i výše splátky) není tedy až tolik rozhodující, kolik můžete a chcete splácet vy sami, ale kam vás „pustí“ pravidla banky.  

Na jakou výši měsíční splátky dosáhnete dle posouzení banky? Tato výše odpovídá metodice jednotlivých bank. Posuzuje ji úvěrující banka dle bonity klienta.