V poslední době jde o poměrně rozšířenou formu uložení peněz. Většina spořitelů takovýchto účtů využívá na hodně dlouhou dobu. Přesto, vhodný je takovýto instrument spíše na „rychlé peníze“ a ve výši nezbytně nutné rezervy. Pro delší dobu odložení větší míry rezervních peněz je vhodnější dobře nastavená kombinace investičních fondů. Především s využitím efektu pravidelných investic.

Spořící účet je nejčastěji buď samostatným produktem nezávislým na čemkoli jiném – takto nastavený účet nabízí většina bank. Další alternativou je „přidružení“ takovéhoto účtu k účtu běžnému. Obě alternativy fungují stejně: Klient má na peníze kdykoli přístup bez výpovědní doby, může si jakoukoli částku vybrat či uspořit. Přitom úročení je výrazně vyšší oproti běžnému účtu.

Úrok je daněn srážkovou daní ve výši 15%.

Volba vhodné banky pro spořící účet

Výše úrokových sazeb, jež banky nabízejí se odvíjí především od ceny peněz na bankovním trhu a aktuální situace (potřeby) jednotlivých bank. Nabídky se tedy výrazně neliší, přesto se u větší finanční hotovosti vyplatí prohlídnout internet a vybrat.

U nízkých částek je většinou pro majitele hotovosti důležitější pohodlí a využívá domovskou banku. Pohyby na účtu lze ovládat internetovým bankovnictvím.

Speciální nabídky

U některých institucí se občas, u jiných i stabilně, nabízí varianty ne zcela běžné. Například pojišťovny umí poskytnout speciální úrokovou sazbu na spořící účty, které jsou navázané na pojistku. Úrok často výrazně převyšuje standardní nabídky trhu.

Aktuální situaci je vhodné vždy konzultovat s finančním poradcem. U těchto druhů má klient kromě standardní úrokové sazby nárok i na podíl na výnosech pojišťovny.

Výhody setkání s komplexním odborníkem na finance

  • Nezávazná a bezplatná konzultace
  • Vyhledání veškerých úsporných možností
  • Vyřízení administrativy na jednom místě
  • Prodiskutování možných kombinací, na kterých ušetříte či vyděláte
  • Výběr spořitelny, která nejvíce vyhovuje vašim požadavkům
  • Nemusíte obíhat jednotlivé instituce, zjišťovat rozdíly a dělat si náročnou analýzu

 

Finanční navigátor Vám ZDARMA poradí.

Zavoláme Vám

Stačí zanechat kontakt a my Vám zavoláme.

 

Čtěte také