Už jste se dostali do situace, kdy jste měli nějaké peníze navíc, a nenapadlo vás nic lepšího, než je jít utratit? Proč si ale peníze neodložit na horší časy, anebo s nimi nenaložit tak, aby peníze vydělávaly další peníze?

Přemýšleli jste někdy, jaký je rozdíl mezi spořením a investováním a co se v dnešní době více vyplatí? Pojďme se na to podívat blíže.

Spoření

Spoření je činnost, při které si odkládáte peníze stranou, abyste se s nimi po nějakém čase setkali. Je jedno, jestli si spoříte bankovky pod polštářem či posíláte určitou částku na spořicí učet s nějakým úrokem (i když ta druhá možnost je nepochybně efektivnější). V současnosti jsou úrokové sazby tak nízké, že klasické spořicí účty postrádají smysl, protože výnos jde ruku v ruce s inflací.

Výhodou spoření je jistota, že o své peníze nepřijdete a máte určitou naději, že budou nějakým způsobem zhodnoceny. U spořicích účtů však očekávejte velice nízký úrok, který se pohybuje okolo 1 %. Nejlepší spořicí účet (účet od ANO SD) vám nabídne úrok 1,2 %.

Spořicí účet byste si měli zvolit podle několika kritérií, kterými jsou

  • výše úrokové míry
  • poplatky za vedení účtu, poplatky za transakce
  • dostupnost finančních prostředků
  • četnost vyplácení úroků (měsíčně x čtvrtletně)
  • přístup k účtu přes internetbanking

 

Místo spořicích účtů můžete zvolit klasiku, jakou je stavební spoření. U stavebního spoření je efektivní úrok (i s poplatky a státní podporou) okolo 3 %, ale už to není, co bývalo. Stavební spoření v současné době upadá, a to především díky nízkému zhodnocení a snížení státních příspěvků. Stále se ale jedná o nejefektivnější způsob, jak své peníze spořit, a to zejména díky státní podpoře, která bohužel v posledních letech výrazně klesla.

Stavební spoření, je stejně jako každý spořicí učet vhodné zejména pro lidi, kteří neradi riskují a spoléhají na jistotu, která není riziková, ale ani příliš výnosná. Nevýhodou je, že své peníze můžete vybrat až po 6 letech, v opačném případě vám hrozí nepříjemné sankce.  

Spoření se v současné době nevyplatí, a to hlavně z důvodu extrémně nízkých úrokových sazeb, kde se i ty nejlepší spořicí účty drží u 1%. Vhodné je snad jen pro lidi, kteří nerozumí způsobu investování nebo ukládají peníze na stáří se státní podporou či nechtějí riskovat, že o své peníze přijdou špatnou investicí.

Investice

Zatímco spořit peníze je bezpečné, o investicích se to samé rozhodně říci nedá. Investice jsou obrovským mořem možností, ve kterém se musíte naučit plavat. Pokud budete investovat správně, můžete si velice rychle přijít ke slušným penězům, pokud špatně, můžete spoustu peněz prodělat. Nepočítejte však, že se z vás z roku na rok stane milionář.

Stejně jako spoření i investice vyžadují dlouhodobé investování do určitého produktu, který se začne vyplácet až v dlouhodobém horizontu.

Investovat není tak jednoduché jako spořit. Nejprve je nutné získat základní informace a zjistit, jaký směr investic je pro vás nejvhodnější. Možností jak investovat je celá řada - investovat můžete do akcií, nemovitostí, drahých kovů, podílových fondů a spousty dalších.

Jako nejzajímavější možnost se v dnešní době jeví podílové fondy, kterých je tak obrovské množství, že si zde každý přijde na své.

Ať už se rozhodnete nakupovat akcie, zakoupit nemovitost a tu poté pronajímat, či investovat do podílových fondů, tak na každé této investici vyděláte z dlouhodobého hlediska více než klasickým ukládáním peněz na spořicí učet. Naproti tomu se jedná o poměrně složitou a v mnoha případech i rizikovou záležitost, která mnohé lidi odradí. V investování můžete být svým náhlým ziskem mile překvapeni, nebo šokováni nečekanou ztrátou. Záleží jak moc dynamický je produkt, do kterého investujete.

Pokud si chcete přijít k pěkným penězům a neodradí vás složitost investování, jsou pro vás investice skvělým způsobem jak zbohatnout. A pokud byste přece jen měli problém se v investicích vyznat, nezoufejte. V dnešní době je spousta investičních odborníků, kteří vám rádi poradí, zanalyzují vaší situaci a nabídnou vám optimální řešení. Je na vás, jakou cestou se vydáte a pro co se rozhodnete. Výši rizika i výši výnosů ovlivňujete vy sami. Nevýhodou je ovšem nevyzpytatelnost trhu, který se někdy chová nadmíru nečekaně.