Dnes si navigační okénko otevřeme dokořán a společně pronikneme přes mlhavé mraky hypotečních úskalí až k jasnému slunci tipů, jež rozzáří naše tváře a mohou ušetřit obrovské množství nervů a peněz. „Konec dobrý - všechno dobré“…začněme tedy oblastmi, na které je třeba si dát pozor při hledání vhodné hypotéky. Téma uzavřeme příjemnými body a zajímavými triky.

Úskalí

Ne každá sleva je skutečnou slevou. Úroková sazba je pouze jedním z důležitých parametrů. Sledujte i další skutečnosti, poplatky a podmínky. Pokud se v tom nevyznáte, jednejte s nezávislým odborníkem, který nezastupuje banku vůči vám, ale vás vůči více bankám. Pak může hájit i vaše zájmy. A provede za vás i výběrové řízení.

Pokud při prodejní prezentaci ze strany bankéře či poradce zaznívají jen a jen samé výhody, nechejte hlavu na krku a jděte tam, kde vás upozorní i na záludnosti. Věřte víc těm, kteří vám krom bílé barvy vylíčí situaci i v kombinaci s šedou a černou. Neb i mince má strany dvě …a hranu k tomu!

Nedílnou součástí každého úvěru by měla / musí být i pojistka. V této oblasti jsou mnohdy větší rozdíly mezi „Má dáti“ a „Dal“, než v celkové ceně zaplacené za hypotéku samotnou. Peníze, které jenom za pojistku zaplatíte v průběhu dlouhého placení dluhu, se mohou lišit v řádech stovek tisíců korun!!! To už stojí za pečlivý výběr – pojistky a potažmo i poradce.

Člověk, který je v časové tísni, podepisuje to, o co by jindy ani nezavadil. Řešte tyto věci s výrazným předstihem. Ani refinancování hypotéky nenechávejte na poslední chvíli. Nejzazší termín zahájení příprav je ihned po podpisu úvěrové smlouvy. Zdá se to přehnané? Pak budete mít i přehnané výdaje. Vážně!

Triky a užitečné rady

  • Využívejte nabídky možného průběžného splácení části dluhu bez penále. Tato alternativa je u některých bank zdarma, jinde zaplatíte až 200,- Kč měsíčně navíc.
  • Při vyřizování nové hypotéky existuje možnost, jak neplatit za odhad nemovitosti. V takovém případě ušetříte až 5 000,- Kč.
  • Přípravu rizikové pojistky si rozdělte na dvě části. První, která bude „pevně“ spojená s hypotečním úvěrem a se kterou nemáte moc možností manipulovat, ale může vám výrazně snížit úrokovou sazbu. Druhá pak bude variabilní, kterou můžete různě měnit a v případě potřeby i zrušit.


Mnozí lidé se obávají růstu úrokových sazeb. Dnešní nabídka skýtá i varianty garantované splátky na 7 či 10 let, někdy dokonce i na celou dobu hypotečního závazku. Zde však pozor na výrazné rozdíly úroků mezi jednotlivými bankami.

Dohodněte se s vaším poradcem na tom, aby vám připravil takovou kombinaci, kdy část prostředků na splátku hypotéky musíte měsíčně odvést bance povinně, leč druhou část v případě dočasné nouze poslat nemusíte. Využijte tedy výtečného efektu Zrcadlové hypotéky.

 

Finanční navigátor Vám ZDARMA poradí.

Zavoláme Vám

Stačí zanechat kontakt a my Vám zavoláme.