V posledních letech se objevily naprosto nové způsoby řešení problémů za pomocí čínské medicíny či Dornovy metody. S jejich pomocí dopřejete svému tělu péči a pomohou vám se zdravotními problémy bez léků, přírodní cestou. Můžete načerpat novou energii, nebo dokonce svou kondici trvale rozvíjet.

Tradiční čínská medicína i Dornova metoda se uplatňuje ve všech oblastech života.

Tradiční čínská medicína pomůže a uleví při bolesti zad a kloubů

Je mnoho příčin, které způsobují bolest zad a kloubů. Málokdo však ví, že bolení v bederní části zad, často může pocházet z oslabené funkce ledvin a močového měchýře. Jakékoliv oslabené orgány, nejenom, že způsobují bolení zad, ale způsobují i únavu, ztrátu životní energie a předčasné stárnutí. Orgány se oslabují bohužel zcela běžným nezdravým životním stylem a neschopností relaxu a odpočinku. V mnoha případech i užíváním alkoholu, léků, či cigaret. A právě harmonickou funkčnost všech orgánů, lze stále zdokonalovat díky čínské medicíně.

Stravování podle tradiční čínské medicíny

Bylo by dobré mít vyváženou stravu, která bude bohatá na zeleninu, ovoce, kvalitní živočišné tuky v bio kvalitě, celozrnné obiloviny, mořské ryby, fazole, česnek, cibule, kapustu, ananas, grep, švestky, vlašské ořechy, hřebíček apod. V případě disharmonie organismu, je stále atraktivnější léčit symptomy potravinami a bylinami a to se blíží systému tradiční čínské medicíně.

Naopak je nezbytné, vyhnout se sladkým a syceným nápojům, alkoholu a zajisté se vyvarovat kouření. Dále by se z jídelníčku měl vyřadit cukr, droždí a nemělo by se to přehánět ze solí. Jako dobrý tip na bolavá záda, je určitě pití čerstvé šťávy z višní a černého rybízu a bezinkový čaj.

Jak ulevit od bolesti pomocí čínské medicíny

V prvé řadě nezapomínejte na teplo. V případě, že vás chytnou záda, vyhýbejte se chladu, průvanu, klimatizace, oblékejte se, i v létě dlouhé rukávy. Teplá koupel se nedoporučuje ani ledování, podle TČM může být obojí až nebezpečné.

Proti bolesti funguje kurkuma, kozlík lékařský, kočičí dráp, eukalyptus, aloe vera apod. Existuje spousta přípravků tradiční čínské medicíny, které jsou vhodné na zmírnění bolesti, ale nedoporučuje se je užívat bez předchozí domluvy s terapeutem. Za bolestmi zad či kloubů, se totiž může skrývat mnoho skutečností, které se léčí jinak.

Terapeut Egon Reiter říká:

Čínská bodová masáž pomáhá kompletně s kondicí těla a může léčit a na východě běžně zachraňuje životy. Působí na body, které jsou většinou na meridiánech, kterými proudí životní energie: Čchi.“

Stlačením akupresurního bodu dochází k uvolnění endorfinů, hormonů tlumících bolest. Zvýší se také přítok krve do dané oblasti těla. Vnitřní orgány jsou zároveň lépe zásobeny kyslíkem a tím rychleji probíhá i látková výměna. Zároveň dochází k uvolnění napjatých svalů a z těla se odplavují toxiny. Organismus je plný energie, mnohem vitálnější a odolnější proti nemocem.

Dornova metoda šetrně uleví od bolesti zad a kloubů

Dornova metoda je pojmenována po Dieteru Dornovi, který si sám poškodil páteř při práci na zahradě a nemohl se narovnat. Od bolesti mu pomohl sedlák, o kterém bylo známo, že umí pomáhat lidem a dále intuitivně rozvíjel svou metodu.

Ve chvíli, kdy se ozvou bolesti zad nebo kloubů, tak se mnoha lidem obrátí doslova život vzhůru nohama. Doposud činnosti, které zvládaly bez problémů, se stávají doslova utrpením. Dornova metoda patří mezi šetrnou a bezbolestnou metodu, při které navrátí klouby i páteř do jejich původní polohy.

Cvičení pro zdravé klouby a páteř

Dornova metoda klade důraz na účinky jemné a předem promyšlené techniky. Doslova se jedná o speciální masáž prsty (převážně palci), ale i rukou, která je charakterizována jemností a malým tlakem prstů terapeuta. Terapeut nepřekračuje práh bolesti, jedná se o bezpečnou metodu.

Praktikuje se šetrným způsobem při aktivním pohybu pacienta. V tento okamžik, terapeut navrací klouby či obratle do své původní polohy. Četnost ošetřování je individuální, např. podle délky trvání problému, podle zátěže sportovce a je běžné, že již po dvou ošetřeních se dostavuje úleva. Optimální ošetření by mělo probíhat 1 – 2 krát týdně. V těžších případech může samotné léčení trvat i několik měsíců. Důležitá je spolupráce a pomoc pacienta, který si musí být vědom své spoluodpovědnosti za svůj zdravotní stav. K dosažení trvalých výsledků je zapotřebí, aby pacient poznal a změnil své trvalé a pohybové návyky a pravidla. V případě bolesti zad, zkuste popřemýšlet, zda máte kvalitní matraci, na které spíte, případně popřemýšlejte o koupi vhodnějších matrací.

Někdo chce zmenšit, nebo odstranit trvalou chronickou bolest. To je většinou spojeno s celkovou tuhostí a často i s celkovou vyčerpaností organismu. Zřídka kdy, se taková bolest odstraní jen při dvou návštěvách.“

říká terapeut Egon Reiter.

Pacient by měl doma provádět i samostatná cvičení a zároveň se vyvarovat škodlivým návykům.  Současně je nutné, aby během procesu léčby a po ošetření byl zajištěn dostatečný přísun tekutin. Tím dojde k uvolnění nečistot a usazenin z kloubů a vazů. Ty se následně budou dobře vylučovat. Za dostatečné množství tekutin se považuje tělesná hmotnost, jež se vynásobí 0,03 l.

Najděte znovu radost z pohybu s pomocí Dornovy metody

Dornovu metodu mohou využít téměř všichni lidé, kteří jsou alespoň trochu mobilní. Metoda vyrovnává statiku těla a pomáhá při různých potíží a bolesti pohybového aparátu, jako jsou bolesti zad a kloubů. Zároveň je určena i jako prevence u lidí, kteří nemají žádné problémy. Metoda uvolní blokace a navrátí klouby a obratle do své původní polohy. Zároveň uvolní energii, která předtím nemohla procházet tělem. Uvolněním energie a odstraněním bolesti dochází ke zlepšení nejenom fyzického, ale i psychického stavu pacienta. Dornova metoda je řazena do oblasti celostní medicíny, protože napomáhá člověku na všech úrovních.

Egon Reiter řekl:

„Bolest je nejčastěji způsobena přetížením svalů anebo posunem kloubů a obratlů. K posunům na kloubech a páteři dochází z různých důvodů (kvůli špatným pohybům, prudké změně hmotnosti apod.).  Během těhotenství a po porodu nebo také po operaci je náprava rychlá a úleva je znát ihned.“

Pozitivní působení Dornovy metody

Před samotným ošetřením Dornovou metodou je nejlepší nejprve uvolnit zatuhlé svalstvo masáží. Nejdříve se srovnají dolní končetiny – kyčle, kolena a kotníky. Následně se vyrovná pánev a poté přijdou na řadu obratle (křížová kost, bederní, hrudní a krční). Obratle se vrací za spolupráci klienta (pohyb nohou či rukou) do svých přirozených pozic. Spousta lidí si ani neuvědomuje, že nemá stejnou délku končetin. Rozdílná délka končetin a špatný sklon pánve má vliv na celou páteř. Už jenom několika milimetrový rozdíl má vliv na celé tělo. 

Dornova metoda si klade důraz na srovnání délky dolních končetin a automaticky se narovnává i osa těla. Spoustu deformací páteře, bolestí zad a kloubů si lidé způsobují sami. „Začněte s doporučenými cviky dřív, než vás něco začne bolet. S doporučenými a aktuálními, ne co vás zrovna napadne. Je škoda cvičit něco zbytečně a dokola.“ říká terapeut Egon Reiter.

Při ošetření Dornovou metodou se neprovádí terapie jen postiženého místa, ale vždy se provádí i celkové ošetření.

„Kdo chce odstranit pouze akutní potíže, musí si uvědomit, že se tak skoro vždy zajímá jen o špičku ledovce, kterou akutní bolest je a je navršená na dlouholetých problémech.“

říká terapeut Egon Reiter.