Se zpřísňováním podmínek pro získání hypotečního úvěru a s neustálým zvyšováním úrokových sazeb se stává hypoteční úvěr pro nemálo zájemců hůře dostupný. Pokud i vy sníte sen o vlastním bydlení a chcete se vyhnout rostoucím úrokovým sazbám, pak můžete využít možnosti dřívější fixace (předfixace) hypotéky.

Pojďme se podívat na to, jak a kdy lze v praxi využít takové předfixace.

Teprve si plánujete sjednat hypotéku

Pokud teprve plánujete hypoteční úvěr, je vhodné s jeho vyřizováním začít co nejdříve. Zažádat o hypoteční úvěr dokonce můžete i v případě, že ještě nemáte vyhlédnutý žádný byt, dům či pozemek. V takovou chvíli si lze sjednat hypotéku za současných podmínek a peníze čerpat až později.

Jedná se o tzv. pohotovostní úvěr, nebo-li hypotéku bez nemovitosti. Jde o příslib banky, že při splnění daných podmínek poskytne žadateli úvěr na financování bydlení. Takový příslib je uzavřen standardně na dobu určitou, která činí 1 rok. Po celý rok tak máte čas najít to pravé bydlení. Pokud se vám to nepodaří ani za rok, je možné lhůtu po dohodě s bankou dál prodloužit.

Pozdější čerpání peněz z hypotečního úvěruPo nalezení vhodné nemovitosti banka provede standardně odhad její hodnoty a popřípadě upraví výši úvěru. Následně dochází k podpisu úvěrové smlouvy a k čerpání úvěru.

Víte, že za odložené čerpání hypotéky se žádný zvláštní poplatek neplatí? Za odstoupení od takové smlouvy však většina bank klientům naúčtuje penále ve výši až 5% z úvěru.

Hypotéku už máte a chcete se vyhnout rostoucím sazbám

I když máte hypoteční úvěr sjednaný a několik let už ho splácíte, nejspíš se zvyšování úrokových sazeb nevyhne ani Vám. Ale rozhodně můžete ovlivnit, jak moc se Vám hypotéka prodraží.

Je zde důležité nastavit správnou dobu fixace a včas refinancovat. Neznamená to však, že musíte přejít k jiné bance či na nový hypoteční produkt. V praxi to může vypadat tak, že klient banky, kterému končí fixace do 12 měsíců, se obrátí na svou banku s tím, zda mu již nyní a za současných podmínek na trhu umožní sjednat předfixaci hypotéky na další roky dopředu. Celá řada bankovních domů umí refinancovat váš úvěr nejdříve půl roku předem. Jiné 12 měsíců před datem fixace stávající hypotéky. Jen velmi omezený počet ústavů pak i 2 či 3 roky dopředu.

Můžete se rozhodnut pro okamžitý refinanc a zarezervovat si úrok na 10 i více let dopředu. To záleží na bance. Některé umí nabídnout fix na maximálně 5, jiné 7 let. Ty nejdelší fixace jsou na 10 či 15 let. Ojediněle lze najít garanci podmínek i na celou dobu splácení.

Pozor: Pokud refinancujete či refixujete např. rok před dobou fixace vašeho stávajícího úvěru, doba nové fixace se počítá od podpisu nové smlouvy či dodatku. Tedy nikoli od data fixace. To znamená, že i když budete refinancovat svoji hypotéku dva roky dopředu s desetiletou fixací, počítá se vám lhůta 10 let od doby podpisu nové úvěrové smlouvy! Pak máte tedy ve skutečnosti vlastně fix osmiletý.


Proto pozor vy všichni, kterým končí doba fixace za 3 roky! Máte totiž možnost využít mimořádné možnosti refinancovat právě 3 roky dopředu, tudíž si zajistit už teď nižší úrok, než který vás za pár let čeká!

Jaká ztráta dlužníka čeká, pokud nerefinancuje včas? V roce 2020, tedy pokud to nechá na poslední chvíli, to bude dle výpočtu ztráta mínus 197 640 Kč!

Včasné refinancování hypotéky

S bankou je zpravidla možné ještě o konečné úrokové sazbě vyjednávat, proto doporučujeme prvotní nabídku vždy ještě před podpisem konzultovat s hypotečním specialistou, který má přehled o celém trhu a dokáže nabídku nezávisle posoudit a doporučit možná řešení.

Finanční navigátor Vám zdarma nabízí služby hypotečního specialisty

Získáte tak:

  • Konzultace a poradenství zdarma.
  • Zdarma pro Vás provedeme výběrové řízení na Váš úvěr.
  • Poradíme Vám s výběrem úvěru tak, aby byl skutečně výhodný nejen z pohledu úrokové sazby, ale i dalších poplatků.
  • V případě realizace úvěru nic neplatíte!
  • Garantujeme nejlepší podmínky, nezastupujeme žádnou stavební spořitelnu ani banku.

 

Finanční navigátor Vám ZDARMA poradí.

Zavoláme Vám

Stačí zanechat kontakt a my Vám zavoláme.