Stavebním pozemkem se rozumí pozemek určený k následné výstavbě nemovitostí určených k bydlení. Pro doložení „účelovosti“ dostačuje potvrzení stavebního úřadu.

V ideálním případě je takový pozemek už tzv. „zasíťovaný“ (je vybaven inženýrskými sítěmi) - má přípojky elektřiny, vody, odpady.

Nepodceňujte cenu výstavby!

U výstavby je velký problém odhadnout částku, kterou skutečně budete potřebovat. Pokud ji podceníte a po úvodním úvěru 2 miliony si rok poté doberete ještě dalších 300 000 Kč abyste dostavěli, jste v kleštích dané banky. V budoucnu totiž nezrefinancujete, nemáte-li do zástavy jinou nemovitost, neboť fixaci vašich dvou úvěrů už nesladíte. Pak s vámi banka může mávat a nasazovat pro další období vysoké úroky, protože ví, že nemáte jak utéct.

Snažte se co nejdříve připravit projektovou dokumentaci

ČNB zvýšila úrokové sazby. Tato skutečnost se promítá i do oblasti hypoték. Proto, se snažte co nejdříve připravit projektovou dokumentaci, alespoň v minimální podobě, kterou banka akceptuje. Tlačte na projektanta a stavební povolení. Cílem je získat od banky odhad tzv. ceny budoucí a co nejdříve zahájit vyřizování hypotéky.

 

Zanechte nám na sebe kontakt, my Vám zavoláme