Jedním ze zaručených způsobů, jak v domácnosti ušetřit, je za elektrickou energii. Držte se následujících rad a rozdíl poznáte velmi brzy.

Spotřebiče na dovolené

Jedete-li někam na delší dobu, nezapomeňte, že i vaše spotřebiče by si rády odpočinuly. Vypojte ze zásuvek veškeré sporáky, lednice, mrazáky, televize... Zkrátka všechno, co je do elektřiny zapojeno, z ní odpojte.

Vypínejte veškerá „světýlka“

Spotřebiče samozřejmě není potřeba vypínat každou noc, ovšem vyplatí se minimálně vypínat každé blikající a svítící světýlko, protože i tak málo energie se v ceně projeví, spočítáte-li si to v ročním měřítku. Takže vypínejte z nabíječek notebooky, video přehrávače, odpojte rádia, vypojte z elektřiny wifi…

Spořiví pomocníci

Předchozí bod vám zajisté usnadní chytré rozdvojky, které mají zabudované jednoduché tlačítko. Stojí pár korun a potom stačí jednoduše vždy večer cvaknout a od elektřiny se vám vypnou všechny zapojené přístroje. Ráno je zase jednoduše tlačítkem zapojíte.

Dalším kamarádem do domácnosti jsou spořivé žárovky, které berou pouze tolik energie, kolik reálně spotřebují. I ty se dají sehnat za levné peníze dokonce i v některých potravinových řetězcích.

 

Noční proud

Některé domácnosti mají proud rozdělený na takzvaný noční a denní. Jde o to, že v noci je elektřina levnější, noční proud se zapíná obvykle kolem čtvrté hodiny odpoledne a k ránu se přepíná zpátky na denní. Vyplatí se vám tedy prát prádlo v noci, zapínat sušičku na noc, plánujete-li smažit tuny řízků na oslavu následujícího dne, udělejte to v podvečer.

Další užitečné typy a triky

Vaříte-li brambory nebo těstoviny, vždy používejte pokličku, jídlo se tak dodělá rychleji a nespotřebujete tolik energie.

Vodu do konve točte už horkou, nebudete muset na kávu čekat tak dlouho a za kratší dobu se také samozřejmě spotřebuje méně elektřiny.

Používejte vždy hrnce, které přesně sedí velikostně na plotýnku, aby tak zbytečně energie neunikala, nebo aby se naopak nestalo, že budete vajíčka vařit třikrát tak dlouho, než je to skutečně nutné.

Nenechávejte v zásuvkách zapojené ani prázdné nabíječky. Lidé v dnešní době odpojí notebook nebo telefon ale dráty nechají zapíchnuté přímo v rozdvojkách. Kromě toho, že to má jistě co do činění s šetřením elektrické energie, nezničíte si tak svoje přístroje.