Oblečení je jistě součástí života nás všech. Mnozí však za nové kusy triček či kalhot neradi utrácejí velké peníze. Jak obměnit starý šatník a zároveň neutratit příliš peněz? Existují i levné způsoby, jak vypadat stylově a zapůsobit na své okolí.

Nakupujte chytře

Odborníci na oblékání říkají, že člověk vystačí s málem, pokud má ve skříni kvalitní kousky z kvalitních materiálů a univerzálních střihů. A je to pravda. Cílem je už v obchodě přemýšlet nad kombinovatelností vámi zvoleného kousku. Bude se to tričko hodit k vašim oblíbeným džínům? Bude vhodné ho zkombinovat se sakem či tím skvělým svetříkem, který tak rádi nosíte?

Díky takovým kombinacím si pak opravdu vystačíte s pár kousky oblečení. A díky dalším doplňkům, jako jsou různé šály a šátky, získáte pokaždé originální zevnějšek.

Důležité je, aby takové oblečení bylo stálobarevné a drželo si stálý tvar. Rozhodně tedy nevybírejte takové kousky oblečení, které se brzy vytahají a ztratí svoji barvu po několika málo vyprání.

Řídit se zde cenou se ne vždy vyplatí. Často je to jen značka a vůbec ne kvalita, co určuje cenu.

Na tržnici si vyžádejte účtenku

Pokud patříte mezi ty, kteří si nepotrpí na značku a zároveň máte rádi, když vaše šatní skříň praská ve švech, tak na tržnicích a ve vietnamských obchodech najdete spoustu kousků za rozumné ceny. Navíc budete mít zajisté větší výběr velikostí. Jediné, na co je třeba dát si pozor, jsou účtenky. Ve značkovém obchodě vám ji jistě vystaví bez upozornění, ovšem v některých menších obchůdcích je i nyní, po Babišově EET, třeba si o účtenku říci z důvodu pozdější reklamace.

Co se reklamace týče, bohužel právě ve značkových obchodech jsem se povětšinou setkala s nepříjemnou obsluhou, která mi tričko špatné velikosti buď zpět nevzala, nebo vzala až po hodinovém dohadování. Za to u Vietnamců stačí říct, že vám oblečení nesedí a vzít si bez problémů nové.

Hlídejte si sezónní slevy

Nakupujte zimní věci s předstihem už brzy na podzim a plavky hned po zimě. Nebo se jen ptejte svých známých, který obchod má právě teď výhodné nabídky.

Někteří z vás jistě ocení i sekond handy, které často mívají akce ve stylu „V pátek vše za 10 Kč.“

Stylově? Ze starých věcí nové

Máte-li dojem, že nové trendy a moderní trička jsou pro vaši peněženku příliš drahé, nezoufejte. Zkrátka použijte některé staré věci ze svého šatníku, které už nenosíte, a předělejte je na nové. Máte doma staré šaty, ale už vás omrzely? A co takhle si z nich udělat sukni a tričko… stačí jen dobře střihnout.

Stejně tak kalhoty, které se dlouhodobým nošením roztrhaly. Stačí je zkrátit a na léto si z nich udělat dokonalé kraťasy. V dnešní době „otrhané“ módy není žádný problém vyrobit si ze starých kalhot ustřižením nohavic kraťasy. A pokud mohu říci, zahýbat a zašívat otrhané konce je zbytečné, protože za podobný kus oblečení dají teenageři dnes spoustu peněz. Nebo jen džíny roztrhejte na kolenou.

Trička se záplatami se dřív nosila zásadně na dotrhání kolem baráku, ale dnes je to moderní a nemusíte se v ničem takovém stydět vyjít ven. Naopak, doba to ocení.

 

Nezapomeňte na šperky

Není však potřeba předražená bižuterie. K šatům na ples se sice hodí, ale právě pro takové příležitosti je potřeba si ji schovávat. Když přece člověk nosí na krku stříbrný řetízek celý rok, nemůže si pak ten samý vzít na svůj imatrikulační ples. To potom lehce člověk utratí několik stovek i více za nový.

Šperky se dají jednoduše vyrobit, a dokonce tak mohou vystihnout vaši povahu. A vám budou blízké, protože jste v nich zanechali kus práce i svého srdce. Například na provázek se dá navléknout téměř cokoli. Milovník hudby může nosit na krku trsátko, zabýváte-li se přírodou, stačí najít hezký kamínek s dírou, nebo ji do předmětu zkrátka provrtat. Šikovnější z vás obrousí kousek dřívka a na kulatý nebo jakkoli jinak tvarový náhrdelník si mohou fixem nakreslit, cokoli je vystihuje.

Ruku vám poté mohou zdobit barevně pletené náramky, návodů na ně je také plný internet. Obvykle vám stačí jen několik bavlnek a barvy si už zvolíte podle toho, co máte rádi.

Nechte děti si hrát

Máte-li doma nějaké staré oblečení, které vaše děti už nosit nechtějí, protože jim zevšednělo, je vám ho ovšem líto vyhodit, kupte jim fixy na textil. Pomozte jim třeba vystříhat z papíru šablony, nebo jen čekejte, co samy vymyslí. Na bílém tričku se tak může objevit jejich oblíbený superhrdina a budou ho jistě opět zase rády nosit.

Místo půjčování drahých kostýmů vyrobte dětem na maškarní něco za deset korun. Levná trička za deset korun jistě nebudou zrovna oplývat kvalitou, můžete je však přesto využít.

Pomáhejte ostatním

Když už z trička po starším sourozenci vyroste i ten nejmladší, schovejte ho zase pro jejich děti. Pokud je to dobrý a kvalitní materiál, vždycky si místo ve vaší skříni najde. Vaše děti si jednou určitě rády zavzpomínají, co jako malé nosily a jejich děti jistě neodmítnou maminčino či tatínkovo oblíbené tričko z dětství.

Samozřejmě ne všechno se dá takto schovávat, doba i móda se mění a nikdo z nás nemá doma nafukovací skříně. Pak alespoň oblečení odevzdávejte do příslušného kontejneru či na charitu a nezapomínejte, že tak pomáháte šetřit i jiným.

Další typy a triky pro váš vzhled

Chcete-li mít lesklé a jemné vlasy, jednou do měsíce si je umyjte vaječným žloutkem.

Trápí-li vás pupínky v obličeji, používejte výtažek z aloe very. Nemusíte kupovat drahé mastičky, pokud máte doma samotnou rostlinu, ustřihněte jen její list a naneste lepkavou tekutinu na postižené místo. Rány se brzy zhojí a váš vzhled bude opět krásný a přitažlivý.

Chcete-li zpevnit postavu, nebo zhubnout, nemusíte zrovna využívat služeb předražené posilovny. Ano, pravidelné cvičení ve fitku doprovázené trenérem vám sice může pomoci, stejně tak ale se svou pevnou vůlí můžete cvičit i doma. Naplňte si lahve vodou a posilujte. Dejte nohy pod topení a zkuste si pár sklapovaček. Nebo se projeďte na rotopedu, který jistě má téměř každý. Na rozdíl od posilovny si k tomu doma můžete pustit televizi. Na internetu je také spousta návodů, které vám do začátku s cvičením pomohou a ukážou vám, jak na kterých částech těla posílit a zhubnout. A vaše postava bude brzy záviděníhodná.