Děti by stále chtěly nové hračky, ale kde by na to měl člověk brát? Máme pro vás několik rad, jak nejlépe investovat volný čas a co nejméně peněz. Zároveň přinášíme několik typů na hračky, které děti zaručeně ocení a vás nebudou stát téměř žádné peníze.

Když je venku hezky

Máte děti, které touží po dobrodružství, nebo jste jen nadšenci, kteří neradi sedí doma na zadku? Pak vězte, že výlet vás nemusí stát mnoho peněz.

Hledání pokladu

Cache (keš či keška) je voděodolná, většinou plastová schránka, kterou hledáte a která obsahuje různé větší či menší předměty. Jde o moderní hledání pokladu, často s využitím GPS. Kešky jsou schované na různých místech v atraktivních turistických oblastech, ale i na méně navštěvovaných místech. Jakmile kešku (poklad) najdete, můžete si z ní něco vzít, ale pouze výměnou.

S pomocí internetu si vyhledejte pozice nejbližších kešek a vydejte se je hledat na různá místa ve svém okolí. Mějte po ruce vždy propisku, abyste nalezenou kešku mohli dobře označit a hned hurá k další.

Ačkoli tato aktivita dříve bavila především děti, díky nebezpečnému umístění některých kešek je dobré mít s sebou vždy někoho dospělého. Může se zdát, že jde o snadnou, či snad dokonce nudou věc, ve skutečnosti se jedná ale o poměrně veliké dobrodružství!

Na kole po lesích

Možná vám přijde nudné vytahovat kolo jen proto, abyste se projeli po všude stejných cyklostezkách. Na kole se dá zajisté vyrazit i na mnohem zajímavější místa. Sbalte si s sebou dostatek tekutin a vyrazte do lesů. Překonávejte kořeny, vyhledávejte cestičky, přeskakujte potůčky a objevujte studánky. Zdravý životní styl s téměř nulovou investicí je vhodnou aktivitou nejen během prázdnin.

Cyklovýlet můžete navíc také spojit s hledáním kešek ve vašem okolí.

Vyrazte kempovat k řece

Sbalte spacáky, stan a kotlík a najděte si vhodné místo u řeky. Děti zajisté ocení koupání, polévku z ohně a večer buřty za zvuku kytary. U vody můžete v pěkném počasí strávit i několik dní a během volných chvil vyrazit do okolí za zříceninami nebo jen tak na procházku.

 

Spojte kempování se sportem a zahrajte si badminton nebo dejte dětem k dispozici na pinkání nafukovací míč. Na tuhle dovolenou vaše rodina rozhodně nezapomene!

Kdo „uloví“ krásnější foto?

Jistě milujete krásy přírody. A nejen o prázdninách nabízí Česká republika nespočet míst, kde natáčet a fotit. Pokud nechcete utrácet drahé vstupy na hrady a zámky, vyjděte si s fotoaparátem třeba do lesa, vždyť kde jinde nafotíte dokonalé stromky? Trpělivějším z vás se určitě podaří zachytit zajíce či srnky. Nadýchejte se čerstvého vzduchu a spojte svůj koníček se zdravým životním stylem místo truchlení nad tím, jak je všude draho!

Zábava na dvorku i za domem

Nemáte zrovna možnost vyrazit daleko? Nevadí. I v tomto případě je možné zajistit zábavu vašim dětem.

Táborák s přáteli či piknik v přírodě

Posezení s přáteli vás nijak neokrade o vaše finance. Mějte s sebou jen dostatek tekutin a deky. Povídejte si, zahrajte si společenské hry, seznamte se s přáteli svých přátel. Nestydíte-li se v kolektivu, doneste hudební nástroj a zpříjemněte posezení hudbou.

Král zbojníků

Jednoduše sežeňte chlapci vhodný kus dřeva nebo dostatečně pevný klacek správného tvaru a gumičku. Prak nezabere téměř žádný čas a kameny už si jistě rošťák najde sám. Jen ho předem upozorněte, aby střílel raději do papírového než živého terče, ať vám později neklepe na dveře tatínek chlapce s boulí na čele.

Pokud se však mladík nespokojí s prakem, stačí silnější vrbový proutek a kus provázku. Takový luk by si přece s vaší radou dokázat vyrobit i sám. Potom zajděte k nejbližšímu potoku, ustřihněte několik suchých rákosů a seřízněte je do špičky, aby měl dostatek šípů. A šikovnější z vás mu určitě seženou i toulec, ten se dá spíchnout z kusu staré látky.

 

Jak se vyhnout živému terči?

Jak už bylo zmíněno výše, děti moc rády – i když nevědomky – ubližují jedno druhému. Aby chlapci nestříleli po sobě, je potřeba zajistit jim jiný cíl. Jak? Stačí papírová krabice a trocha umění s fixem.  Zloduch má srdce na levé straně hrudi, divoké prase poměrně nízko na břiše, jelen zhruba uprostřed boku.

Dobře poslouží také kus látky vycpaný senem a zavěšený dostatečně vysoko.

Jen je třeba respektovat, že si k vám bude chodit hrát více chlapců než jen ten váš, protože tak dokonalou střelnici doma jen tak někdo nemá.
 

Když počasí nepřeje

Jakmile je venku nepříznivé počasí a děti zůstávají doma, často se nudí.

Pokud je už omrzela hra s hračkami, které už dobře znají, vyrobte jim nové. Nejen, že vás nebudou stát žádné peníze, snad jen trochu času, budou především originální a starší děti vám mohou s výrobou pomáhat. Možná vám v dětském věku, stejně jako mně, udělal větší radost vyřezaný koník od dědy než nejnovější mluvící plyšová hračka.

Kofoláček

Pomozte dětem udělat si nového kamaráda. Stačí k tomu trocha bavlnky a pár knoflíků, kousků látky, dřívek… zkrátka co se doma najde. Stačí jenom z bavlnky namotat tělíčko, tavnou pistolí přilepit kuličku místo hlavy a dozdobit už podle vlastního uvážení.

Maňáskové divadlo

Jistě každý denně vyhazujete několik párů ponožek jen proto, že je jedna děravá. A co takhle tu druhou využít? Stačí přišít knoflík místo očí a z látky dodělat oblečení a zuby do pusy. Ponožku snadno natáhnete na ruku a divadlo s princeznou a drakem může začít.

Plyšový kamarád

Šikovnější maminky medvídka dokážou uplést. Ti méně šikovní z vás mohou zašít do kusu látky trochu vaty a vznikne nový kamarád pro vaši holčičku či chlapce. Jeho obličej už je jen a jen na vaší fantazii.