Používáme ji všichni, ačkoli mnozí z nás tvrdí, že jsou přímo antitalenty na zacházení s ní. S elektronikou se občas zkrátka musí poprat nejen muži, ale také ženy. Navíc se nejedná pouze o televize, satelity a počítače, ale samozřejmě se sem řadí i pračky, myčky a sušičky. Přestože opravy a řešení problémů připadají i v tomto případě na mužské pohlaví, u výběru je vždy žena. Může se jednat o investici od několika set do sluchátek až po několik tisíc korun, které věnujete koupi nového notebooku. Poradíme vám, jak za elektroniku ušetřit!

Využívejte slevy, hlídejte si sezónu

Úplně nejjednodušší způsob je vyhledávat sezónní slevy, například sušičky jsou levnější v létě, kdy většina lidí suší prádlo venku na šňůrách, zatímco v zimě si doma zkracujete prostor sušáky a taková sušička je opravdu praktická věc.

Ze specializovaných obchodů také stálým zákazníkům často chodí kupony na slevy. Zatímco spousta lidí takovou věc považuje za reklamu a vyhodí kupony do koše, druzí s takovými slevami ušetří i několik set až tisíc korun.

 

Cena vs. kvalita

Pokud si koupíte pračku za 6000 Kč, předpokládáte, že bude sloužit stejně dobře jako ta za 8000 Kč, přestože je jasné, která je lepší. Ovšem například u koupě sluchátek se rozhodně vyplatí investovat pár set korun do kvalitnější techniky. Jistě je přijatelná možnost kupovat dětem sluchátka za sedmdesát korun u Vietnamců, ovšem spočítáte-li si, jak dlouho jim budou hrát a kolik jich koupíte do roka, vyjde vám levněji koupit jim na delší dobu nějaká kvalitnější.

Určitě jste už slyšeli, že jednotlivé druhy plotýnek jsou různě energeticky náročné. Jestliže se tedy chystáte vybavit kuchyň novým sporákem, pouvažujte o indukčním. Indukční deska patří mezi nejúspornější. Vaření na ní je v dnešní době nejvýhodnější, co se týče úspory času i energie. I vodu vám ohřeje stejně rychle jako rychlovarná konvice, přitom neplýtvá teplem. Nevýhodou je její vyšší cena.

Specializované obchody?

Mluvíme-li o sluchátkách a menší technice, ne vždy je potřeba navštívit specializovaný obchod. Například potravinové řetězce jako je Tesco nebo Kaufland nabízí poměrně velký sortiment těchto věcí. Navíc z vlastní zkušenosti vím, že stačí mít na účtence razítko, a kdyby se cokoli dělo, bez problémů vám vrátí peníze, s čímž jsem naopak ve specializovaných prodejnách měla často problém.

Schovávejte součástky

Rozbité kabely nevyhazujte. Starý notebook je už příliš pomalý? Ovšem displej je v pořádku, nevyhazujte jej. Šikovný technik, a možná i manžel v domácnosti, dokáže přece nový notebook opravit za pomoci součástek starého.

Pokud máte na výběr při koupi počítače, kupte si raději notebook, je úspornější než klasický stolní počítač.