Díváte se smutně do peněženky a vrtá vám hlavou, jak zmírnit své výdaje? Šetření je obvykle jen a jen o využívání dostupných možností. Tento článek vám napoví, jak se dá ušetřit v létě, kdy nám příroda poskytuje mnohem více možností než v chladné zimě a při deštivém jaru či podzimu.

Ušetřete za vodu

Teplé počasí láká především návštěvníky bazénů. Rozhodnete-li se navštívit veřejné koupaliště nebo plavecký bazén, vždy využijte sprchy přímo na místě, nebudete se tak muset sprchovat večer doma.

Pokud k milovníkům koupališť nepatříte, máte tedy třeba bazén doma na zahradě. Zvažte, zda se vám po celodenním čvachtání ve vodě ještě vyplatí napouštět si večer vanu. Máte-li problém s chlórem, opláchněte se venku studenou vodou z hadice, zdraví to jistě neuškodí a spotřebujete mnohem méně vody než při sprchování.

Máte-li doma studnu, určitě tím také hodně vody ušetříte. Na zalévání zahrady je potom nejlepší voda dešťová.

Praní a sušení

Je přeci nesmysl v krásném teplém dni zapínat doma sušičku. Prádlo vám rychle uschne během několika hodin na slunci. Máte-li pár kusů oblečení, neváhejte ho přemáchnout v ruce a pověsit na šňůru.

V zimě schne prádlo pomalu, a proto raději naplníte pračku a vyprané oblečení hodíte do sušičky. V létě se s praním nemusíte namáhat tak často, například spodní prádlo a tílka přeperte v ruce, do koše na prádlo házejte jen skutečně špinavé oblečení a uvidíte, že budete rázem prát místo každého dne dvakrát do týdne.

Zahrádkaření

Jedním ze skvělých způsobů, jak ušetřit a ještě udělat něco pro zdraví, je vypěstovat si svou vlastní zeleninu či ovoce. Vesničané mají v tomto ohledu výhodu, protože mají-li chuť na jahody a třešně, nemusí je kupovat za drahé peníze. Ovšem i v panelových domech, na balkoně i v interiéru, se dá vypěstovat zelenina. A to díky technologii aktivního pěstování ve vodním prostředí, kterou nabízí domácí minizahrádky. Stačí domácí minizahrádku umístit někde v bytě mimo průvan a doplňovat vodu podle potřeby. Minizahrádka si vhodné osvětlení, vlhkost i teplotu, potřebnou pro pěstování, řídí sama, vy jen sklízíte úrodu.

Výhodou je také jezdit pro mléko do kravínů, vyjde levněji a máte záruku kvality.

Zásobujte se vitamíny i na zimu

Přes léto člověk také nasbírá hodně hub, které se na slunci skvěle suší na zimu. To samé s jablky a dalším ovocem. Sušení je skvělý způsob, jak si zajistit přísun vitamínů i v zimě a jak naložit s bohatou úrodou. Mnoho lidí proto využívá domácí sušičky potravin. A já patřím mezi ně. Z vlastní zkušenosti se mi velice osvědčilo sušení pomocí infračerveného záření, které nabízí sušička ovoce a zeleniny Yden. Skvěle pracuje s teplotou, vlhkostí i prouděním vzduchu, takže umožňuje sušit i větší kusy ovoce bez hrozícího splesnivění.

Doprava

Vytáhněte ze sklepa kolo, a kam jste se v zimě nepodívali, tam si zajeďte. Auto nechte odpočívat a používejte ho jen na delší vzdálenosti.

V létě se vám samozřejmě také bude spíš chtít na procházku než ve sněhové vánici. Poslední dobou se rozmohl také trend koloběžek a kolečkových bruslí, které zajisté rádi vytáhnou ti z vás, co v zimě milují utrácení za návštěvy kluzišť a lyžařských svahů.

Pošlete své děti na brigádu

Naučte šetřit své ratolesti například tím, že jim zařídíte brigádu v zahraničí. Trend sběratelů ovoce se poslední dobou velmi rozšířil. Mladí lidé si tak nejenom přivydělají, ale podívají se do cizích zemí a zažijí jistě spoustu zážitků.

Pokud ovšem tento typ brigády nevyjde, v létě je mnoho příležitostí pro studenty o prázdninách a v zimě je přece jen o něco složitější práci ke škole sehnat. Léto vám nabídne práce v zahradnictvích, úklidy veřejných prostorů, prodej zmrzliny, práci na koupališti

V létě se dá zkrátka díky přírodě ušetřit mnoha způsoby. Jak už bylo řečeno na začátku: Všechno je jen o využívání dostupných možností. Vezměte si práci ven na sluníčko a nezůstávejte v temných místnostech, kde si musíte svítit a utrácet tak za elektřinu. Jděte se ohřát raději ven na slunko, v podvečer třeba k ohni, místo elektrickým topením.

Věřím, že každý z vás nalezne i další způsoby a že vám tento článek předal potřebnou inspiraci.