Uvažujete o koupi nového bytu v Praze? Nedostává se vám finančních prostředků? Zdá se vám, že byty jsou dnes nehorázně drahé? Tak to nejste sami. Dát dohromady finanční prostředky na koupi bytu je často velice komplikované. Ale dá se to, když znáte několik pravidel nebo chcete-li "fint", cesta k novému bydlení je snazší.

Vyberte si pro koupi bytu vhodnou dobu

Pro výhodné profinancování a správné načasování koupě nového bytu je dobré sledovat cenový index Hypoindex, který je zveřejňován každou první středu po 15. dni v měsíci. Index vychází z reálných údajů o nemovitostech při poskytování hypotečních úvěrů a je spolehlivým ukazatelem vývoje cen.

Jestliže nemáte peníze v hotovosti a budete uvažovat o hypotéce, je dobré dát si pozor, abyste neměli z minulosti negativní zápis v úvěrovém registru: neplacení úvěru, kontokorentu z vaší karty nebo třeba i jen nezaplacený účet za telefon.

Podnikatelé by měli popřemýšlet o míře optimalizace daňového přiznání, jež vede k černé nule. Banky totiž obvykle chtějí prokázat výši čistého příjmu a to pak bývá docela problém.

Pro získání výhodných podmínek hypotéky také pečlivě zvažte, jakou zvolíte sazbu. Na výběr máte fixní či variabilní. Je dobré, že současné sazby u pětiletých i tříletých fixací se už hodně přiblížily variabilním sazbám, a tak se delší fixace již vyplatí. Ještě pozor na další bankovní produkty, které vám banka bude s hypotékou nabízet.

Rezidenční projekt - Britská čtvrť na Praze 5 ve Stodůlkách – X. etapa

Banky přitvrdily, nastává boj o výhodné podmínky na hypotéku

Požádat banku o hypotéku je na první pohled nejjednodušším řešením, bohužel v dlouhodobém časovém horizontu ne zrovna nejvýhodnějším, jak financovat koupi bytu. I zde však může nastat, a to hned na počátku, problém. Hypoteční trh totiž v současnosti prochází zásadními změnami a veškeré banky na doporučení České národní banky, velmi zpřísnily podmínky pro poskytování hypoték. Pro mnohé žadatele, což platí zvláště pro byty v Praze, jež jsou finančně náročnější, je proto nyní velice komplikované na hypotéku dosáhnout.

Změnily se i samotné hypotéky. Oblíbené 100% hypotéky, které profinancovaly celou koupi bytu, z trhu zcela zmizely a i u hypoték s podílem vlastního vkladu, dochází posupně ke zdražení. Abyste získali hypotéku s výhodnými podmínkami, budete nyní potřebovat již na počátku alespoň 20 %, ale spíš 30 % krytí z vlastních zdrojů.

V kalkulaci také nezapomeňte na daň finančnímu úřadu, kterou sice od 1. ledna platí prodávající, ale věřte, že se určitě projeví v ceně nemovitosti. I ta vám odčerpá značnou hotovost.

Aby vám koupě nového bytu nezlomila vaz, je výhodné úvěry kombinovat z několika zdrojů a využít třeba i úvěru ze stavebního spoření. A jestli můžete navíc zastavit i nějakou jinou nemovitost než kupujte, máte u banky s podmínkami vyhráno.

A poslední rada na závěr? Již na počátku si nezapomeňte na katastru nemovitosti ověřit skutečného majitele bytu, který kupujte.Rezidenční projekt - Malý háj na Praze 10 ve Štěrboholech – VII. etapa


S financováním nového bytu v Praze vám může pomoci i společnost FINEP. Kontaktujte jejich finanční konzultanty a nechte si zdarma představit jejich řešení.