Ministerstvo financí se dohodlo s Českou národní bankou, že pro mladé lidi do 36let sleví na podmínkách k získání hypotečního úvěru. Slibují volnější limity a výjimku z přísných pravidel. Pro mladé lidi do 36let bude tak snadnější dosáhnout na hypotéku.

Jaké zvýhodnění žadatele o hypotéku do 36let čeká?

Všichni žadatelé musí splnit určité podmínky při žádosti o hypoteční úvěr. Ty se však budou lišit pro občany do 36let a nad 36 let.

Klienti nad 36 let Klienti do 36let
1) Žadatel musí mít naspořeno výjimečně minimálně 10%, standardně však minimálně 20 % z ceny zastavované nemovitosti / zastavovaných nemovitostí. 1) Žadatel nemusí mít nic naspořeno (výjimečně), standardně však minimálně 10 % z ceny zastavované nemovitosti / zastavovaných nemovitostí.
2) Výše hypotečního úvěru nesmí překročit 9násobek ročních čistých příjmů žadatele či žadatelů. 2) Výše hypotečního úvěru nesmí překročit 10násobek ročních čistých příjmů žadatele či žadatelů.
3) Výše splátek nesmí přesáhnout 45 % čistého příjmu žadatele či žadatelů. * 3) Výše splátek nesmí přesáhnout 50 % čistého příjmu žadatele či žadatelů. *

* Pozor, do celkové výše splátek se započítávají všechny úvěry, které žadatel či žadatelé mají.

Pokud bude žadatelů o hypotéku víc, musí věkovou podmínku splnit všichni, pokud chtějí využít lepších podmínek. Současně musí jít o úvěr na pořízení bydlení, avšak ne například na nákup bytu jako investice.


Proč takové zvýhodnění? Návrh počítá s tím, že lidé do 36let jsou zpravidla na začátku své kariéry a dá se očekávat, že budou kariérově a tudíž i platově růst.

Získají mladí 100% hypotéku?

Mladí lidé by nově mohli dosáhnout i na tzv. stoprocentní hypotéku s LTV ve výši 100 % (poměr mezi hodnotou zastavované nemovitosti a výší úvěru). Těchto úvěrů však má banka omezený objem (15 % všech poskytnutých hypoték). Rizikem je navíc to, že v současné době jsou ceny nemovitostí vysoké a nadhodnocené. Jakmile ceny nemovitostí klesnou, budou klienti se 100% hypotékou dlužit víc, než bude aktuální hodnota jejich nemovitosti.

Hypoteční úvěr je vhodné plánovat včas

Základem pro získání hypotečního úvěru je dostatečný čistý příjem. Ten lze navýšit případným přivýdělkem.
Ideální také je mít naspořeno alespoň 20 % z hodnoty kupované, respektive zastavované nemovitosti. Může jít například o peníze ze stavebního spoření, zde je pak dobré počítat s výpovědní lhůtou stavebka.
Dále je vhodné zkontrolovat míru zadlužení, tzn. výši stávajících úvěrů a zvážit jejich případnou konsolidaci. Pozor, míru zadlužení ovlivňují také kreditní karty či kontokorent!