Začátek školního roku. Noční můra každého rodiče. Nakupovat pomůcky do školy, utrácet spousty peněz za učebnice, přispívat do třídních fondů… Vzdělání vašich ratolestí se zkrátka odrazí i ve vašich peněženkách. Chcete vědět, jak alespoň za některé věci na začátku školního roku ušetřit? Čtěte pozorně.

Ušetřete na sešitech, obalech i pastelkách

Většina učebnic je daná a rozhodně se nevyplácí na nich šetřit, ovšem na spoustě dalších pomůcek přece ano. Například sešity může použít i ty z minulého roku, v některých předmětech se toho napsalo tak málo, že by byla škoda sešit jen kvůli pěti popsaným stránkám vyhodit. Taktéž obaly na sešity, na kterých učitelé trvají, můžete využít ze starších sešitů a učebnic. A místo barevných fixů sežeňte dítěti čtyřbarevnou propisku. Z vlastních zkušeností vím, že hledat v penálu barvičky na podtrhávání nadpisů děti stejně brzy omrzí, ale pokud budou mít čtyři barvy v jedné propisce, budou je skutečně využívat a jejich sešit bude vždy přehledný.

Staré fixy naplňte octem

Místo toho, abyste kupovali dětem další fixy, které za pár dní stejně dopíšou, stačí ty staré naplnit octem. Budou psát zase jako nové. Tento postup se dá na fixách opakovat minimálně třikrát, než skutečně dopíší a bude potřeba koupit další.

Na tabulky a vzorečky využijte internet

Školy často nabízí dětem k nápomoci různé chemické tabulky, matematické vzorce, podložky pod sešity, takzvané „lenochy“ a další brožurky, které stojí obvykle kolem dvaceti korun. Říkáte si, že je to malá investice, ale když je takových pomůcek deset, už jsou to přece jen peníze. Přitom třeba chemickou tabulku můžete dětem pomoci namalovat doma, dokonce na ni přikreslíte jejich oblíbené zvířátko a učení je bude hned bavit více. Seznam matematických vzorců najdete na internetu a potom už je to nejsnadnější přepsat písmenka a čísla na papír, popřípadě vytisknout a doplnit obrázkem.

Místo drahých pytlíků na tělocvik obyčejná taška

Některé děti jsou zhýčkány školkou, kde každý musel mít svůj látkový pytlík, ve kterém měl věci na převlečení. Není potřeba kupovat nové pytlíky na tělocvik, stačí obyčejná igelitová taška. Tělocvik se domů přinese vyprat jednou za měsíc, tedy není pro dítě až tak obtížné místo batůžku na zádech přinést tašku v ruce.

 

 

Na svačiny používejte krabičky od másla

Není třeba kupovat drahé plastové krabičky. Obložený rohlík či chleba stačí zabalit do plastového pytlíku.

I když některé věci, jako třeba nakrájená zelenina nebo kukuřičné lupínky, se v sáčku přenášet nedají. Přesto, místo toho, abyste kupovali plastové krabičky, můžete využít krabiček s víčkem například od másla.

Denně nové pití? Proč?

Nejčastější chyba, kterou dělají především teenageři, kupují si denně do školy nové pití. Poměrně často se s ní setkáme ale i u pracujících. Ráno si zajdou do obchodu a utratí dvacet korun za vodu. Říkáte si směšná částka, ale když s to přepočtete na týden, měsíc a rok, vyšplháte se poměrně vysoko. Není snadnější nechat si jednu lahev a každé ráno do ní zkrátka vodu dotočit?

Využijte slev na dopravu

Pokud váš syn nebo dcera musí do školy dojíždět, vždy existuje způsob, jak jim zařídit zlevněné jízdné. Zvlášť jedná-li se o školáčka ze základky, kterému ještě nebylo patnáct. Nejčastějším slevovým průkazem je takzvaná žákovská jízdenka, díky které vlastník jezdí za jednu čtvrtinu z původní ceny. Rozhodně se vyplatí kupovat týdenní (měsíční) jízdenku, na které ušetříte až o 20 % více oproti klasické denní. A pokud jsou vaše ratolesti zrovna nemocné a týdenní jízdenka by se tak nevyplatila, po zbytek týdne ať jezdí na zpáteční jízdenku. Může se tak stát, že cesta autobusem, která původně stála 15 korun, přijde potom chlapečka či dívku na pouhé tři koruny.