Pojištění pracovní neschopnosti by mělo pokrýt výpadek vašeho příjmu v případě, že se ocitnete na neschopence. Vyplatí se pro osoby, na jejichž finančím příjmu je závislý celý rodinný rozpočet.

Pojištění pracovní neschopnosti se tedy vyplatí především pro živitele rodiny.


Takzvaná nemocenská málokdy pokryje celkové výdaje domácnosti. Při nemoci či vleklých zdravotních problémech by výpadek příjmu živitele mohl značně ovlivnit chod domácnosti. Existují však domácnosti s dostatečnou finanční rezervou, která by pokryla výpadek příjmů i po dobu několika měsíců. V takovém případě pojištění nedává smysl.

Pojištění pracovní neschopnosti u domácností s dostatečnou finanční rezervou je zbytečné.


Pokud přemýšlíte, jestli si sjednat pojištění pracovní neschopnosti a jestli se vám toto pojištění vyplatí, zvažte, po jak dlouhém výpadku příjmu z důvodu pracovní neschopnosti začnete mít finanční problémy, které ohrozí váš životní standard. Částka, která je důležitá pro normální chod vaší domácnosti, vychází z příjmů a výdajů (nezbytných výdajů) vaší rodiny. Pokud nemáte finanční rezervu, která by nezbytné výdaje dokázala po nějakou dobu pokrýt (minimálně po 3 měsíce), pak je pojištění pracovní neschopnosti velmi vhodné, respektive nezbytné.

Jak se správně pojistit?

Pojištění proti nemoci a úrazuExistují dvě rizika pojištění pracovní neschopnosti. Riziko úrazu a riziko nemoci. Podle statistik je příčinou pracovní neschopnosti častěji nemoc (až 80 %), než úraz. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS ČR) jsou nejčastější příčinou pracovní neschopnosti nemoci dýchacích cest, nemoci svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně. Od konkrétní diagnozy je pak závislá délka pracovní neschopnosti. Pojišťovny průměrně vyplácí pojistné plnění po dobu tří měsíců.

Sjednejte si to nejlepší pojištění pro vás

Může nastat situace, kdy vám pojišťovna při pracovní neschopnosti z jisté příčiny nevyplatí nic. Jedná se o tzv. výluky. Nejčastějšími výlukami jsou různá onemocnění zad či kloubů, které také patří mezi nejčastější příčiny pracovní neschopnosti (30 %). Nárok na pojistné plnění při pracovní neschopnosti z těchto příčin vám pojišťovna nemusí uznat.

Jak si vybrat nejlepší pojištění?Cena pojištění pracovní neschopnosti se odvíjí od vašeho zdravotního stavu. Výši pojištění ovlivňuje váš věk, nemoci a úrazy, se kterými jste se už v minulosti léčili, jste-li kuřák, máte-li nadváhu a také vaše více či méně riziková profese. Přitom se částka u každé pojišťovny liší a často jde o rozdíly v řádu stokorun. Proto hned nekývněte na první nabídku, která se vám dostane do rukou a nechte si zdarma udělat výběrové řízení na to nejlepší pojištění pro vás.

Finanční navigátor Vám ZDARMA poradí

  • Konzultace a poradenství zdarma.
  • Zdarma pro Vás provedeme výběrové řízení na Vaši pojistku.
  • Poradíme Vám s výběrem pojištění tak, aby bylo pro Vás skutečně výhodné.
  • V případě uzavření pojistky nic neplatíte!
  • Garantujeme nejlepší podmínky, nezastupujeme žádnou pojišťovnu.


Stačí zanechat kontakt a my Vám zavoláme.

Souhlasím s VOP *
Souhlasím se sdílením kontaktu *

Všechny položky označené * jsou povinné.