Rádi nakupujete v bazarech? Láká vás repasované zboží? U některých produktů se to vyplatí, ale pokud jde o výrobek pro každodenní použití, tak pozor!

Bazarové věci mohou být na první pohled velmi lákavé. Ovšem často jen cenou. Ale co se skrývá pod povrchem?

Auto z bazaru? Ano, ale obezřetně

Asi každý návštěvník autobazaru už ví, že se zde vyplatí vybírat auto velmi obezřetně a nejlépe i s pomocí kamaráda, který se v autech dobře vyzná. Pak můžete často narazit na skvělý auťák za velmi výhodnou cenu.

Nicméně obezřetnost je na místě i pro další bazarové zboží.

Výrobek s vadou za zvýhodněnou cenu

V bazarech, a někdy také u běžných prodejců, můžete pořídit výrobek, který měl nějakou vadu, pro kterou se nyní objevil v cenově zvýhodněné nabídce. Pak na tento výrobek máte ze zákona záruku 2 roky, ovšem bez nároku záruku uplatnit na danou vadu!

 

 

Proto se vždycky zajímejte, o jakou vadu se jedná. K čemu by vám pak byl například mixér za bombastickou cenu, ale s vadou na řídící jednotce? Pokud by vám takový mixér přestal fungovat, je velice pravděpodobné, že by to bylo právě v důsledku vadné řídící jednotky. A o této závadě jste přece byli informováni při nákupu, takže s uplatněním reklamace máte smůlu!

Pozor na záruku bazarového zboží

V praxi je reklamace již použitého výrobku velice problematická. U zboží, které už totiž bylo použité, neodpovídá prodejce za vady, které odpovídají míře používání. Takže, i když se na ostatní vady vztahuje zákonná záruka 2 roky (pokud není v prodejním dokladu prodejcem zkrácená na 1 rok), tak prokazovat, že jde o jinou závadu, která nesouvisí s mírou opotřebení, bude pro vás velmi složité, často až nemožné.

Nákupy v bazaru a záruka na zbožíZde je pak jen jedna šance, a to pokud byste zboží reklamovali do šesti měsíců. Pak lze podle § 616 odst. 4 občanského zákoníku předpokládat, že danou vadu mělo zboží už při vašem nákupu. Opak, že tomu tak nebylo, musí v tuto chvíli vyvrátit prodejce.

Nicméně stále je zde velký rozdíl v záruce na zboží. Mít záruku 2 roky, nebo 6 měsíců, to už stojí za zvážení. A zvlášť v našem příkladě, kdy se jedná o mixér.

Na některé druhy zboží totiž výrobce poskytuje i delší záruku, než udává zákon. V případě nového kvalitního mixéru tak často dostanete záruku 5 až 10 let.


Co se tedy v tomto případě vyplatí víc? Ušetřit pár tisícovek a riskovat, že výrobek skončí na smetišti i s vašimi penězi, nebo mít možnost využít všech výhod, které nový výrobek (výrobce a prodejce) nabízí?